#reklama

Wyjątkowe donice z systemem nawadniania - dla wyjątkowych roślin

 Dzień dobry!

 

Dziś wyjątkowy post powstały przy współpracy z ogrodolandia.pl - jeden artykuł powstały dzięki tej współpracy pojawił się tutaj na blogu, drugi o zimowaniu aloesów pojawił się na stronie Ogrodolandii, także zajrzyjcie koniecznie!


Donice z systemem nawadniania to najlepsza propozycja dla osób, które kochają rośliny doniczkowe. Jakie zalety mają te pojemniki i dlaczego warto je mieć, dowiesz się z artykułu!

 

 


Wyjątkowe rośliny doniczkowe


 

Wyjątkowe rośliny doniczkowe potrafią odmienić każde wnętrze, nikogo nie trzeba chyba przekonywać o dobroczynnym oddziaływaniu roślin doniczkowych na nasze samopoczucie, na jakość powietrza i atrakcyjność przestrzeni.

 

Wiele roślin doniczkowych potrafi usuwać z powietrza szkodliwe substancje, neutralizować niekorzystne promieniowanie. Dodatkowo rośliny ułatwiają relaks, gdyż nic tak nie koi nerwów jak zieleń.

 

Bardzo nas cieszy, że obecnie rośliny doniczkowe są jedną z najmodniejszych dekoracji wnętrz. Rośliny doniczkowe uzyskały dobre imię i każdy chce je mieć u siebie. Niestety rośliny doniczkowe wymagają pewnej troski i odrobinę czasu trzeba im poświęcić, dlatego wielu z nas do tej pory rezygnowało z ich uprawy.

 

Na szczęście z pomocą w pielęgnacji roślin doniczkowych przychodzą producenci donic, którzy tworzą pojemniki funkcjonalne, i oczywiście bardzo atrakcyjne.  


Donice z systemem nawadniania stanowią małe dzieła sztuki, a uzupełnione o piękne rośliny - zachwycają!

Czym są donice z systemem nawadniania? Jak działają? I dla jakich roślin będą najlepsze? Dowiesz się z dalszej części artykułu.Wyjątkowe donice z systemem nawadniania

 

Donice z systemem nawadniania to zbawienny wynalazek dla każdego miłośnika roślin doniczkowych, który jest zapracowany lub po prostu zapominalski. Jeżeli do tej pory wydawało Ci się, że musisz zrezygnować z uprawy roślin doniczkowych z powodu braku czasu, to te donice rozwiązują problem.

 

Donice z systemem nawadniania są zbudowane z kilku elementów, które pozwalają nam wyposażyć roślinę w wodę, dostępną dla niej przez dłuższy czas.


Obsługa każdej donicy z systemem nawadniania  jest bardzo prosta.

 

Donica składa się z osłonki, oraz wkładu, który jest od niej nieco mniejszy. Pomiędzy wkładem, a osłonką powstaje przestrzeń, która stanowi “magazyn“ na wodę. W tej przestrzeni, w zależności od wielkości donicy, możemy umieścić nawet kilka litrów wody. Taka obojętność pozwoli nam na dłuższy czas - od kilku dni, nawet do kilku tygodni - zapomnieć o podlewaniu.

Donice z systemem nawadniania są wyposażone w specjalny wskaźnik, pokazujący poziom wody.

 

Donice wyposażone w system nawadniania wyręczą nas w pielęgnacji naszych roślin doniczkowych. Do wody możemy dodać nawóz, który razem z wodą będzie pobierany przez roślinę.

 

Dodatkowo rośliny, które rosną w donicy z systemem nawadniania, samodzielnie regulują intensywność i częstotliwość pobierania wody, co sprawia, że rosną tak pięknie jak w naturalnych warunkach. Poziom wody, jaki pozostał w donicy, możemy wygodnie obserwować, dzięki wskaźnikowi, znajdującemu się powyżej donicy.

 

Wodę w donicy uzupełniamy przez specjalny otwór, który właściwie całkowicie eliminuje ryzyko zalania liści.


Doniczki wyposażone w system nawadniania sprawdza się w balkonowej uprawie ziół, warzyw i owoców.

Donice z systemem nawadniania - dla jakich roślin?

 

Donice z systemem nawadniania to doskonała propozycja dla gatunków szczególnych, wyjątkowych. Powinniśmy zdecydować się na te pojemniki zwłaszcza w uprawie roślin o dużych wymaganiach wodnych, które kochają stale wilgotne podłoże lub tych, które są bardzo wrażliwe na brak wody np. bambus, skrzydłokwiat.

 

W donicach z systemem nawadniania powinniśmy sadzić też gatunki, którym szkodzi zwilżanie liści, np. fiołek afrykański.


Z powodzeniem ozdobią wnętrza.


Ale z powodzeniem możemy posadzić w nich również popularne gatunki doniczkowe. Zwłaszcza, kiedy donicę ustawiamy na parapecie od strony południowej, lub wschodniej. Donica z systemem nawadniania sprawdzi się też w uprawie gatunków wymagających intensywnego nawożenia - w ich przypadku możliwość dodania nawozu do wody, to idealne rozwiązanie. Tę zależność możemy wykorzystać w pielęgnacji storczyków. 


Storczyki potrzebują nawożenia, w donicy z systemem nawadniania będzie to proste - nawóz wystarczy dodać do wody.

Pojemniki ze wbudowanym systemem nawadniania, to doskonała propozycja do uprawy roślin jadalnych, zarówno we wnętrzach, na kuchennym parapecie, jak też na tarasie i balkonie. Zioła, warzywa czy drzewa i krzewy owocowe są wybitnie wrażliwe na brak wody. Natomiast jej stały dostęp, zwłaszcza w krytycznych fazach rozwojowych, zdecydowanie wpływa na jakość plonów, ich zdrowotność, smak. Donice z systemem nawadniania zatroszczą się o Twoje smaczne uprawy.

 

Jedyne, czego należy unikać, to sadzenia w nich roślin o grubym korzeniu, systemie korzeniowym w formie bulwy, cebulki - te gatunki mogą chorować z powodu nadmiaru wody w obrębie korzeni.

 

Donice z systemem nawadniania to prawdziwa rewolucja w uprawie. Donice z systemem nawadniania stanowią idealną propozycję dla osób kochających rośliny, które muszą często wyjeżdżać, dużo pracują, czy po prostu zdarza im się zapomnieć o podlewaniu, i  z tego powodu do tej pory rezygnowały z posiadania tych szczególnych roślinnych dekoracji.

Donice troszczą się o rośliny, kiedy ty odpoczywasz

Wpis powstał we współpracy z Ogrodolandia.pl

Justyna Sulisz

Prowadzę Chlorofilowy Dziennik od 2013 roku, a przez sześć lat mieszkałam w Chinach obserwując tamtejsze rośliny. Prywatnie jestem absolwentką Architektury Krajobrazu. Jednak to co najbardziej kocham to uprawa roślin tropikalnych! A już najlepsze rośliny to te, które można zjeść �� Na drugim miejscu znajduje się czytanie książek, fotografowanie roślin (oczywiście amatorsko) oraz podróżowanie.

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza

Wesprzyj moją pracę 👇

Od 10 lat tworzę całkowicie darmowe materiały dla ludzi takich jak ja - zainteresowanych dziwnymi roślinami użytkowymi i jadalnymi. Strona ta powstaje tylko dzięki pracy jednej osoby, sama piszę, fotografuję 📷, robię research, dbam o social media i grafikę. Postaw mi kawę na buycoffee.to