#reklama

Palma daktylowa z nasion - kiełkowanie

Dzień dobry!

Mieszkanie w Chinach i ramadan 2018 były idealna wymówką by w końcu zająć się siewem rośliny, która towarzyszyła mi całe życie, czyli palmy daktylowej (Phoenix dactylifera). Musicie bowiem wiedzieć, że u mnie fascynacja siewem tropikalnych roślin jest chyba dziedziczna, a w rodzinie posiadam 25 letnią palmę daktylową. I potwierdzam, nie m to z bardzo sensu jeśli chcemy uzyskać owoce:)

Daktylowiec właściwy, palma daktylowa, drzewo daktylowe (Phoenix dactylifera) uprawiany z nasion w domu, uprawa i hodowla palmy katylowej z pestki w doniczce, siew nasionka, kiełkowanie, jak długo kiełkuje daktyl, jak długo, jak szybko rośnie, rozwój.


Także do dzieła!


Za granicą łatwiej mi spotykać obcokrajowców, mam dostęp do różnych kultur, jak już pisałam w poście o ciborze jadalnej, daje to interesujące efekty. Tak i tym razem z okazji ramadanu zostałam poczęstowana daktylami. W sumie nie raz miałam okazję, ale jakoś nie miałam ochoty bawić się z palma daktylową, pozostawiam więc ją na później. Ale nadszedł wreszcie ten moment, kiedy i pestki daktyli dadzą mu trochę szczęścia i satysfakcji z nowej rośliny.

Tak więc kilka pestek, około sześciu, wysiałam moim ulubionym sposobem, czyli na mokry papier/gazę w przezroczystym, plastikowym pudełku. Nasiona daktylowa wcześniej obrałam z cieniutkiej warstwy ochronnej. Spotkałam się z dwoma wersjami dotyczącymi kiełkowalności palmy daktylowej. Jedna mówi, iż nasiona należy wysiać jak najszybciej, ponieważ szybko tracą zdolność do kiełkowania, natomiast wg książki Mądrość i cuda świata roślin znalezione w piramidach owoce wykiełkowały po niemal 2 tysiącach lat leżakowania w podziemiach!


Więc jak to w końcu z tą żywotnością?


Na chłopski rozum powiedziałabym, że dopóki nasiono jest chronione przez miąższ owocu i błonkę, która zerwałam, wszystko jest w porządku z zarodkiem wewnątrz. Jeśli jednak naruszymy warstwy ochronne, zmniejszamy szansę na skiełkowania, a nawet jeśli w końcu to nastąpi, zapewne zejdzie dłużej niż zazwyczaj.
 
Palma daktylowa z pestki, nasiona, nasiona jak wysiać wyhodować siać daktyle hodowla uprawa z pestek Jak wyhodować Daktyla z nasion? Jak wyhodować palmę z pestki daktylowej? Czy można wyhodować Daktyla z pestki? Co wyrośnie z pestki daktyla? Jak długo kiełkuje daktylowiec w doniczce pielęgnacja podlewanie w domu na balkonie Jak często podlewać daktylowca?
Nasiona mogą kiełkować w zupełnie różnym czasie w zależności od cech indywidualnych, na zdjęciu rośliny wysiane w tym samym czasie z roczną różnicą w skiełkowaniu

 

No dobrze, to jak długo kiełkuje palma daktylowa z pestki?


Wszelkie źródła internetowe podają bezpieczne trzy miesiące, można więc przyjąć to za średnią czasu kiełkowania. Czy może to potrwać dłużej? Jeśli warunki jakie zapewnimy naszym nasionom będą niezbyt sprzyjające (np za zimno/za sucho/za mokro) prawdopodobnie potrwa to dłużej. Czy da się proces kiełkowania przyspieszyć?

Ano da się.

Nie minął nawet miesiąc od końca ramadanu, a moje pestki po daktylach już wypuściły korzonki!  Jeden korzonek ma już nawet ponad centymetr długości. Przyjmijmy jednak, iż pestkom zajęło to mniej niż miesiąc. Jak to się stało?

Pogoda i klimat! W miejscu, w którym się znajduję panuje klimat monsunowy, a więc teraz latem jest wilgotno i naprawdę gorąco, latem odczuwalna temperatura przekracza 40 stopni, ale średnio waha się w okolicach 30-35. Możecie więc sobie wyobrazić, że przy dobrym zagospodarowaniu można na spokojnie zasymulować odpowiednie warunki dla małej palmy daktylowej (swoją drogą, rosną tu w gruncie inne gatunki z tego rodzaju jak Phoenix loureiroi czy Phoenix canariensis).

Uprawiając daktylowca z nasion w Polsce i wysiewając latem uzyskamy podobne warunki a więc i efekty, siejąc na wiosnę możemy próbować zapewnić cieplejsze miejsce dla nasion, choć łatwiej będzie je wysiać w warunkach domowych zimą, gdy jeszcze działa ogrzewanie i łatwiej zapewnić nasionom ciepło. Ustawiając na przykład w okolicy grzejnika:)

Daktylowiec właściwy, palma daktylowa, drzewo daktylowe (Phoenix dactylifera) uprawiany z nasion w domu, uprawa i hodowla palmy katylowej z pestki w doniczce, siew nasionka, kiełkowanie, jak długo kiełkuje daktyl, jak długo, jak szybko rośnie, rozwój.


Próbowaliście siewu? Jak poszło? Jestem ciekawa jak długo to trwało w innych przypadkach:)

Z innych palm wysiewałam jeszcze liwistonę chińską :)
Justyna Sulisz

Prowadzę Chlorofilowy Dziennik od 2013 roku, a przez sześć lat mieszkałam w Chinach obserwując tamtejsze rośliny. Prywatnie jestem absolwentką Architektury Krajobrazu. Jednak to co najbardziej kocham to uprawa roślin tropikalnych! A już najlepsze rośliny to te, które można zjeść �� Na drugim miejscu znajduje się czytanie książek, fotografowanie roślin (oczywiście amatorsko) oraz podróżowanie.

6 Komentarze

 1. Wykiełkowanie po 2 tysiącach lat to dopiero wyczyn :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja wsadzilam ziarenka prosto do ziemi jakieś 2 miesiące temu dzisiaj wygrzebałam i jedna pestka ma korzonek, teraz się boję że zepsułam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli nasiona i korzonek są nieuszkodzone, a korzonek nie urwany. Najlepiej zostawić je w spokoju dopóki nie pojawi się pierwszy liść:)

   Usuń
 3. Ja również hoduję palmy z nasion. Żeby wykiełkowały trzymam je w pojemniku - na dnie kładę wate dobrze ją namaczam ciepłą wodą kładę nasiona i całość zakrywam folią. Folie nakuwam igłą i całość kładę na grzejnik lub na Słońce musi być ciągle ciepło i wilgotno i po 3 tygodniach sa pierwsze wschody które można posadzić do doniczki z ziemią. Po przesadzeniu do doniczki należy też zastosować folie i dobrą wilgotność aż do pojawienia się roślinki. To tak z grubsza na temat hodowli palm z nasion :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie! Właśnie eksperymentuję z inną palmą w dokładnie ten sam sposób i już kiełkują :)

   Usuń
 4. Wsadziłam pestki do donicy na balkonie w lipcu ,teraz jest listopad 18 i mam 20 cm pojedyncze liście z kazdej pestki.Temperatura spada w nocy do ok 0 a liscie dalej piękne zielone. Za 2-3 dni przeniosę na donicę do nieogrzewanego pokoju na strych.

  OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza

Wesprzyj moją pracę 👇

Od 10 lat tworzę całkowicie darmowe materiały dla ludzi takich jak ja - zainteresowanych dziwnymi roślinami użytkowymi i jadalnymi. Strona ta powstaje tylko dzięki pracy jednej osoby, sama piszę, fotografuję 📷, robię research, dbam o social media i grafikę. Postaw mi kawę na buycoffee.to