Laur - owoce

sierpnia 21, 2016
Dzień dobry!

Nieco spóźniony post, dlatego znów będzie owocowo. Dziś owoce nietypowe, mam nadzieję, że jeszcze zdążę wysiać ich zawartość. Otóż przywieziono mi z wybrzeża morza Śródziemnego owoce jednej z bardziej popularnych przypraw w naszym kraju, czyli liścia laurowego, znanego także pod nazwą liścia bobkowego, choć oficjalnie jest to wawrzyn szlachetny (Laurus nobilis).

Liść laurowy, wawrzyn szlachetny, liść bobkowy owoce. Laurus nobilis

Co prawda owoce wawrzyna powinno się zbierać jesienią, moje zostały zebrane wraz ze sporym zapasem liści zebrane w sezonie wakacyjnym. Są one małe, wielkości około jednego centymetra. Dojrzałe są barwy czarnej, ale gdy zasychają pokrywają się nalotem/pleśnią - ciężko stwierdzić cóż to takiego.

Nasiona najlepiej wysiewać jak najszybciej, na świeżo. Ja jednak z braku czasu postanowiłam poczekać. Czy to dobrze czy źle - okaże się za rok;)

Wawrzyn jest rośliną dwupienną, czyli owoce pojawią się tylko na roślinie żeńskiej, ale do zapylenia potrzeba drugiego krzaczka płci męskiej.

W każdym razie jako ciekawostkę lub nie, mogę napisać, że owoce mają bardzo podobny skład chemiczny do liści, przez co mogą mieć również podobne zastosowanie. Można także stosować je leczniczo, z tego co widzę jest duża dostępność przetworzonych owoców na internecie. Co ciekawe, laura można przedawkować;)

Liść laurowy, wawrzyn szlachetny, liść bobkowy owoce. Laurus nobilis

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.