#reklama

Topinambur zamiast ziemniaka!

Topinambur, a właściwie słonecznik bulwiasty (Helianthus tuberosus) jest bardzo ciekawą rośliną. Pochodzi on z Ameryki Północnej, a do Polski trafił w 1730 roku. Od tego czasu roślina ta rozgościła się w Europie i obecnie jest to gatunek inwazyjny, a jego liczebność wzrasta. Ma on po prostu wiele zastosowań - przede wszystkim może być stosowany w kuchni - jego bulwy są jadalne (w internecie pełno jest przepisów z zastosowaniem topinambura). Oprócz tego posiada ładne, żółte kwiaty, które mogą być ozdobą ogrodu. Słonecznik bulwiasty jest też łatwy w uprawie i niewymagający. Należy jedynie uważać na myszy i nornice, które bardzo lubią podgryzać korzenie.Mi w łapki trafiło kilka bulw, które postanowiłam wsadzić w ziemię. Topinambur jest byliną, więc można go uprawiać przez kilka lat, ale zwykle trwa to 2-3 lata. Później plony mogą być mniejsze. Teoretycznie wysadza się go wiosną, ale już teraz zostawiłam kilka w ziemi, a jedną bulwę zostawiłam na wszelki wypadek. Wszystko rozstrzygnie się na wiosnę:)


1 Komentarze

  1. Słyszałam o toponamburze, zastanawiałam się czasem czy można go gdzieś zdobyć, żeby posadzić w ogródku... Najczęściej w artykułach prezentowane są ryciny, po których wcale nie tak łatwo go poznać... a tutaj zdjęcie i okazuje się, że ten mityczny topinambur rośnie od lat w moim ogródku jako ozdoba, rozrasta się nawet, a ja co kilka lat wyrzucam część bulw... teraz będę wiedziała jak je spożytkować :)

    OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza

Wesprzyj moją pracę 👇

Od 10 lat tworzę całkowicie darmowe materiały dla ludzi takich jak ja - zainteresowanych dziwnymi roślinami użytkowymi i jadalnymi. Strona ta powstaje tylko dzięki pracy jednej osoby, sama piszę, fotografuję 📷, robię research, dbam o social media i grafikę. Postaw mi kawę na buycoffee.to