#Reklama

Kwitnące awokado!

Jedno z moich awokado, które ostatnio pokazywałam w tym poście postanowiło mnie zaskoczyć. Otóż zakwitło!


Zaskoczenie było tym większe, że roślina została wysiana w listopadzie 2013 roku (było to właśnie to nasiono, które od razu trafiło do ziemi), więc ma nieco ponad rok. Różne źródła podają, że awokado kwitnie dopiero od trzeciego roku życia. A tu taka niespodzianka!

Kwitnienie u awokado (Persea americana) w ogóle jest bardzo ciekawe. W masowych uprawach istnieje podział odmian awokado na typy A i B, co jest właśnie związane ze sposobem kwitnienia. U jednego typu najpierw na roślinie kwitną kwiaty żeńskie. Trwa to tylko kilka godzin dziennie, zwykle koło dwóch-trzech rano. Następnie kwiaty te zamykają się i ponownie otwierają, ale już jako kwiaty męskie. 

Drugi typ kwitnie identycznie, jednak z lekkim opóźnieniem. Kwiaty żeńskie pojawiają się po południu, a jako męskie otwierają się następnego dnia rano. W związku z tym, w tym przypadku niestety potrzebujemy drugiej rośliny, aby wykonać pędzelkiem zapylenie krzyżowe. Czasem w klimacie umiarkowanym (w rejonie Kalifornii czy południowego Teksasu) terminy kwitnienia pokrywają się ze sobą i możliwe jest samozapylenie.

Moje drugie awokado (kiełkujące na wykałaczkach w wodzie) niestety nie dotrzymuje kroku swojej koleżance, jest o połowę niższe i ma nieco mniejsze liście.


W warunkach domowych pozostaje nam tylko obserwacja rośliny. Jeśli zdarzyłoby się przez przypadek, iż kwiat męski i żeński jednocześnie kwitną, można próbować zapylać. Najprawdopodobniej roczna roślinka miałaby problem z wyżywieniem siebie oraz wyprodukowaniem owocu w naszym klimacie.

Awokado w naturze kwitną jak u nas leszczyna czy niektóre wierzby - bardzo wcześnie. Pod koniec zimy lub na początku wiosny, kiedy zaczyna być coraz dłuższy dzień i roślina dostaje więcej światła. Najwidoczniej w uprawie doniczkowej nie ma  tym przypadku wyjątku.


Prawdopodobnie drugie rozgałęzienie, nieco niższe (na zdjęciu przysłonięte liśćmi) także zakwitnie, wygląda bardzo podobnie jak wyższy pęd jeszcze miesiąc temu.

9 Komentarze

 1. Niesamowite! czekam z niecierpliwością na kolejne wpisy :) Czy jeśli kwiat ulegnie zapyleniu to utrzyma owoc bez problemu w domu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zastanawiałam się nad tym, ale ciężko powiedzieć:) Na pewno taka młoda roślinka jak moja miałaby z tym problem, ale myślę, że za 4-5 lat dałaby radę przy dobrych warunkach. Póki co, muszę wyhodować kolegę, który będzie w stanie zapylić mój okaz :)

   Usuń
 2. W takim razie czekam z niecierpliwością na polskie awokado :)

  OdpowiedzUsuń
 3. A czy przycinałaś swoje awokado?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, po prostu postanowiło się nieco rozkrzewić samo:)

   Usuń
 4. Gratuluję świetnie utrzymanej rośliny i to w dodatku kwitnącej! Też jestem zaskoczona, że tak szybko się z tym uwinęła :) Szkoda tylko, że potrzeba drugiego osobnika do zapylenia. Ale cóż zrobić, tak je natura stworzyła, to tak trzeba postępować :)

  Pozdrawiam

  Marlena

  OdpowiedzUsuń
 5. Na chwilę obecną nic jeszcze nie mogę powiedzić po za tym że jest bardzo wrażliwa na światło dzienne potrafi się wychylać do światła nawet 2 razy dziennie żeby rosła prosto w doniczce trzeba ją często obracać jest jeszcze zbyt młoda by można coś powiedzieć o kwitnieniu

  OdpowiedzUsuń
 6. A moje też oszalało i wypuszcza boczne pędy, usunąć je czy nie?

  OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza

Wesprzyj moją pracę 👇

Postaw mi kawę na buycoffee.to