#reklama

Krokosz barwierski - nasiona i siew

Witam!

Już zaczął się sezon na siewy i nadszedł też czas na wysiew Krokosza barwierskiego. Z tego względu chciałam Wam pokazać moje zeszłoroczne zbiory, ale nie kwiatów, tylko nasion. Krokosz jest bardzo płodny i z zaledwie dziesięciu roślin na krzyż uzyskałam całkiem sporo nasion.

Krokosz barwierski (Carthamus tinctorius) - kiedy siać? Jak siać? Jak wyglądają nasiona? Ile nasion daje krokosz?


Kiedy siać krokosza? To zależy! Jeśli chcemy wcześniej przygotować się dla pewności, że nie zgubi nam się gdzieś na grządkach, należy wysiać go na rozsadę już teraz, w marcu. Natomiast do gruntu siejemy w kwietniu w odstępach około 25 cm od siebie. Nasiona są raczej drobne w jasnej łupinie, przypominającej mi nieco słonecznik. W końcu z nasion krokosza produkuje się także olej.

Krokosz barwierski (Carthamus tinctorius) - kiedy siać? Jak siać? Jak wyglądają nasiona? Ile nasion daje krokosz?

4 Komentarze

 1. Trafiłam na ten wpis szukając terminu siewu krokosza - w tym roku też próbuję, mam nadzieję że ładnie wyrośnie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szczerze powiedziawszy sama o tej roślinie zapomniałam, a jest bardzo ciekawa i latwa w uprawie:)

   Usuń
 2. Ciekawy blog ale jeżeli doświadczenia pochodzą z regionów tropikalnych Chin to tylko szklarnia hobbyst

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję! Akurat ten post pochodzi z czasu sprzed mojego wyjazdu, krokosz siałam u mnie pod domem i rósł zadowalająco :) Jako ciekawostkę dodam, że i w Chinach jest dość popularny jako kwiat cięty, herbata (całe główki kwiatów suszone) oraz przyprawa (same płatki).

   Usuń
Nowsza Starsza

Wesprzyj moją pracę 👇

Od 10 lat tworzę całkowicie darmowe materiały dla ludzi takich jak ja - zainteresowanych dziwnymi roślinami użytkowymi i jadalnymi. Strona ta powstaje tylko dzięki pracy jednej osoby, sama piszę, fotografuję 📷, robię research, dbam o social media i grafikę. Postaw mi kawę na buycoffee.to