#reklama

Egzotyczne rośliny użytkowe w domu i ogrodzie - recenzja

Dzień dobry!

Gdy zaczęłam interesować się roślinami egzotycznymi wyhodowanymi z nasionka, jakimś cudem znalazłam tę sympatyczną, drobną książeczkę wciśniętą gdzieś w głąb domowej biblioteczki. Jej tytuł zdawał się pasować idealnie w moje zainteresowania.

Recenzja książki. Dobry poradnik o uprawie roślin egzotycznych w domu i ogrodu dla amatora, Książka o uprawie i hodowli roślin tropikalnych, co można uprawiać w Polsce w domu i ogrodzie, hodowla tropików, przewodnik po łatwych w uprawie roślin egzotycznych.


Egzotyczne rośliny użytkowe w domu i ogrodzie to mała, niemal kieszonkowego rozmiaru książka, która, wydaje mi się, powinna być przede wszystkim podstawową lekturą dla osób początkujących w uprawie roślin egzotycznych.

Na wstępie autor przedstawia warunki uprawy, sposoby rozmnażania oraz szkodniki występujące w amatorskiej uprawie domowej. Wszystko jest przedstawione tak przystępnym językiem, że przyjemnie czytało mi się całość książki.

Autor zawarł na tak małej powierzchni bardzo wiele gatunków roślin np. bananowce, cynamonowce, cytrusy, kawa, wanilia, imbir czy pieprz, ale brakowało mi tutaj jeszcze mango czy kardamonu. Każda z opisanych gatunków ma swoją skromną rycinę oraz opis uprawy i rozmnażania. Bardzo ładnie opisana jest właśnie uprawa, w prosty sposób - na przykład w przypadku podłoża podane są proporcje i składniki, z których ma powstać oraz odczyn gleby.

Niektóre rośliny opisane w książce mnie zaciekawiło - orzacha jadalna, kumkwat czy cibora jadalna. Wiedzieliście, że orzacha jest rośliną jednoroczną, dającą nam znane wszystkim orzeszki ziemne?

Kilka rzeczy podczas czytania wydawało mi się, że informacje zawarte w lekturze są niezbyt trzymające się rzeczywistości. Najczęściej miałam zastrzeżenia dotyczące miejsca uprawy, gdyż nie zawsze południowe okno, nawet z lekką osłoną jest dobre dla roślin. Czasem po prostu wymagają dużo światła, ale niekoniecznie stania przy szybie:)

Kolejną rzeczą są terminy kwitnienia. Również przy awokado nie sprawdziły się terminy - według autora awokado kwitnie po 4-10 latach kwitnienia, natomiast u mnie zakwitło w drugim roku uprawy. Być może jest to spowodowane nowymi odmianami uprawnymi wyhodowanymi tak, aby szybciej wydawały owoce na plantacjach. Wydaje mi się, że podawane terminy są "bardzo" orientacyjne i podane terminy powinno się jeszcze podzielić przez warunki jakie roślina posiada.

Na koniec napiszę tylko, że generalnie polecam Egzotyczne rośliny użytkowe w domu i ogrodzie każdemu - i amatorowi, i osobom mocno wkręconym w uprawy roślin egzotycznych.

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza

Wesprzyj moją pracę 👇

Od 10 lat tworzę całkowicie darmowe materiały dla ludzi takich jak ja - zainteresowanych dziwnymi roślinami użytkowymi i jadalnymi. Strona ta powstaje tylko dzięki pracy jednej osoby, sama piszę, fotografuję 📷, robię research, dbam o social media i grafikę. Postaw mi kawę na buycoffee.to