#reklama

Mądrość i cuda świata roślin - recenzja

Kiedy pierwszy raz zobaczyłam Mądrość i cuda świata roślin autorstwa Jane Goodall na półce w księgarni, od razu wiedziałam, że muszę ją mieć i przeczytać. Książka ta ma cudowną oprawę graficzną, od której aż chce się zobaczyć co jest w środku, odkrywać niesamowity świat roślin! Niestety za piękne wydanie trzeba też więcej zapłacić.


Już od pierwszych stron Jane Goodall zabiera nas do swojego prywatnego świata, gdzie szczególne miejsce zajmują rośliny. Autorka przedstawia nam wiele informacji tak różnorodnych jak świat roślin w bardzo przystępny sposób, że nawet nie zauważymy, kiedy skończymy lekturę. Nie musimy nawet znać się jakoś specjalnie na roślinach. Jest to zdecydowanie plusem, bo każdy będzie w stanie przeczytać tę niezwykle pouczającą książkę.

Mądrość i cuda świata roślin podzielona jest na cztery rozdziały poruszające najważniejsze kwestie dotyczące roślin oraz wszelakie historie, ciekawostki czy same wspomnienia autorki, momentami wygląda to jak "roślinny pamiętnik":). Ciężko powiedzieć krótko jakiej treści możemy się spodziewać. Z całą pewnością poczytamy tutaj o ratowaniu zagrożonych gatunków, ochronie lasów, nie tylko deszczowych, ale każdych zbiorowisk naturalnych i niszczącemu wpływowi człowieka na środowisko. Znajdziemy też opisy i historie rozmaitych roślin, które pełniły służbę u ludzi i nadal nam służą, GMO. Poznamy pokrótce przygody ludzi, którzy byli w stanie poświęcić życie w poszukiwaniu nowych, niesamowitych roślin, ale i ludzi którzy poświęcili się, aby uratować przed wymarciem zagrożone gatunki.

Naprawdę jest tego dużo, co sama autorka przyznała. Ciężko jest zebrać WSZYSTKO o roślinach w jednym miejscu, dlatego odnoszę wrażenie że jest tu tak wiele niedopowiedzianych wątków, które chciałabym zgłębić, tak wiele historii, a tak mało szczegółów. Myślę, że ta książka jest dobrą lekturą "na początek", które zachęcają do dalszego poszukiwania, poznawania świata roślin, który czasami zdaje się o wiele inteligentniejszy od naszego.

Należy też wspomnieć, że pani Goodall jest niesamowitą osobą. Nawet poprzez przetłumaczone karty byłam w stanie wyczuć jak niesamowicie inaczej postrzega świat, jednak nie narzuca go nachalnie. Jane Goodall przedstawia rośliny bardzo osobowo, jest z nimi silnie związana emocjonalnie, i to podejście momentami wydaje mi się prawidłowe. Gdzieś dawno temu ludzie zatracili chyba wiedzę o tym, że każde drzewo czy źdźbło trawy jest istotą żywą, której należy się choć trochę szacunku. Zapomnieliśmy, że bez roślin nie byłoby ludzkości, mimo to traktujemy je niemal jak skały czy wręcz śmieci. Bardzo spodobał mi się cytat, który doskonale to obrazuje:

Ktoś już kiedyś zastanawiał się nad tym, dlaczego zniszczenie dzieła ludzkich rąk nazywa się wandalizmem, a gdy niszczone jest dzieło natury, dzieło Boże, mówi się, że to postęp.
Myślę, że z tym cytatem zakończę recenzję. Mądrość i cuda świata roślin polecam dosłownie każdemu, bo wspomniana mądrość naprawdę wypełnia ją po brzegi, a podana jest w naprawdę przystępnej i poręcznej formie. Do tego przepiękna oprawa graficzna. Polecam!

Tanio można kupić tę książkę tutaj:)

1 Komentarze

  1. Zaciekawiłaś mnie książką, właśnie złożyłam zamówienie. Liczę na ciekawą lekturę.

    OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza

Wesprzyj moją pracę 👇

Od 10 lat tworzę całkowicie darmowe materiały dla ludzi takich jak ja - zainteresowanych dziwnymi roślinami użytkowymi i jadalnymi. Strona ta powstaje tylko dzięki pracy jednej osoby, sama piszę, fotografuję 📷, robię research, dbam o social media i grafikę. Postaw mi kawę na buycoffee.to