#reklama

Herbata - nasiona

Dzień dobry!

Dawno nie było nowych postów, ale postaram się naprawić moją nieregularność! Dziś trochę o herbacie, ulubionym napoju Chińczyków. Trzeba przyznać, że herbata w Chinach jest chyba najpopularniejszym napojem, który pijany jest tutaj ciągle, w różnych konfiguracjach. Najpopularniejszą herbatą jest oczywiście zielona herbata, ale ja skupię się dziś na innym, roślinnym detalu, czyli na nasionach!


Herbata, krzew herbaciany, Camellia sinensis, Thea, tea, owoce i nasiona herbaty. Jak wysiać herbatę z nasion? Świeże nasiona, rozmnażanie, siew herbaty.


Otóż udało mi się napotkać w moim mieście żywopłot z herbaty (Camellia sinesis). Trzeba przyznać, że roślina ta jest przepiękna, z dużymi biało-żółtymi kwiatami (na których skupiłam się dobre parę lat później w poście jak kwitnie krzew herbaciany?) - kwitła w październiku! Okazało się, że krzew miał też już zawiązane owoce z zeszłego roku, więc zgarnęłam je by je Wam tutaj pokazać;)


Herbata, krzew herbaciany, Camellia sinensis, Thea, tea, owoce i nasiona herbaty. Jak wysiać herbatę z nasion? Świeże nasiona, rozmnażanie, siew herbaty.
Nasiona mają naprawdę rozmaitą wielkość


Owoce - torebki, nie są duże, około dwóch centymetrów średnicy, a kształtem przypominają mi trzmielinę, choć zawartość torebki ma brązowy kolor. Wewnątrz znajduje się zazwyczaj po trzy nasiona. Nasiona są raczej okrągławe, wielkości groszku. 
 
Namoczyłam je w ciepłej wodzie i wrzuciłam do ziemi, jednak po namyśle stwierdzam, że raczej zostawię je do wiosny po prostu na moim balkonie. Tutaj temperatura raczej nie spada poniżej zera, więc może coś się z nich wykluje;)


Herbata, krzew herbaciany, Camellia sinensis, Thea, tea, owoce i nasiona herbaty. Jak wysiać herbatę z nasion? Świeże nasiona, rozmnażanie, siew herbaty.


Ja póki co tylko obserwuję herbatę (na przykład odnajdując starą, zapomnianą plantację herbaty), niestety z siewu nic nie wyszło, a kolejne nasiona jakie znajdowałam były puste w środku lub niezbyt żywotne :<

Uprawiacie herbatę? A może macie jakieś doświadczenia jak wysiać herbatę czy ją uprawiać?
Justyna Sulisz

Prowadzę Chlorofilowy Dziennik od 2013 roku, a przez sześć lat mieszkałam w Chinach obserwując tamtejsze rośliny. Prywatnie jestem absolwentką Architektury Krajobrazu. Jednak to co najbardziej kocham to uprawa roślin tropikalnych! A już najlepsze rośliny to te, które można zjeść �� Na drugim miejscu znajduje się czytanie książek, fotografowanie roślin (oczywiście amatorsko) oraz podróżowanie.

3 Komentarze

 1. Ja też kiedyś siałem herbatę ale nie wyrosła (chyba prze to że nasiona były nieświeże) posiałem je tak :
  najpierw moczyłem przez 24h w ciepłej wodzie, później wsadziłem do ziemi (lekko kwaśnej)i po wierzchu posypałem piaskiem, aby ziemiórki nie zeżarły, postawiłem w ok. 25 stopniach. Szkoda, że nie mam świeżych nasion - chętnie bym spróbował jeszcze raz.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja też zasiałem herbatę i nie wyrosła. Podobnie było z awokado i o dziwo trawą dla kotów. Nie wiem, chyba do niektórych roślin po prostu nie mam szczęścia :(

  OdpowiedzUsuń
 3. ja po namoczeniu uszkodziłam nasiona papierem ściernym dość mocno kilka pękło i były puste w środku te pełne wzeszły

  OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza

Wesprzyj moją pracę 👇

Od 10 lat tworzę całkowicie darmowe materiały dla ludzi takich jak ja - zainteresowanych dziwnymi roślinami użytkowymi i jadalnymi. Strona ta powstaje tylko dzięki pracy jednej osoby, sama piszę, fotografuję 📷, robię research, dbam o social media i grafikę. Postaw mi kawę na buycoffee.to