#reklama

Barringtonia edulis - mało znana roślina owocowa

Dzień dobry!

Podróże to coś co uwielbiam (zaraz po roślinach i książkach), także korzystając z okazji odwiedziłam kilka ogrodów botanicznych w Azji, napotykając niesamowitą ilość ciekawych roślin. Dlatego od czasu do czasu będą pojawiać się takie posty z roślinnymi ciekawostkami, bo szkoda by było, gdyby te nie raz mało znane rośliny nie miały swojej chwili, prawda?

Pierwszą roślina z tej nowej serii był Peanut butter tree. Natomiast na drugą wybrałam Cut Nut, czyli Barringtonia edulis, która dziś będzie naszym bohaterem:)

Barringtonia edulis - nietypowe, mało znane tropikalne drzewo owocowe. Ciekawostka botniczna z Oceanii. Egzotyczne owoce.
Przekwitłe kwiaty

Co to jest ta Barringtonia?


Roślina ta pochodzi z tropikalnych wysp Fiji i Vanuatu, znajdujących się mniej więcej na północ od Nowej Zelandii. Bywa jednak uprawiana także na innych wyspach Oceanii, jak na przykład w Papui Nowej Gwinei. Jest raczej mało znana i można ją spotkać raczej lokalnie, w miejscowych ogrodach, parkach, lub właśnie w ogrodach botanicznych.

Barringtonia, w języku angielskim nazywana jest Cut Nut lub Yam Yam tree, w razie gdyby ktoś chciał poszukać sobie więcej informacji. Nazwa łacińska pochodzi od nazwiska brytyjskiego przyrodnika Daines'a Barringtona. Należy do rodziny Myrtaceae, tej samej do której należą m.in. gujawy, eukaliptusy, goździkowce czy właśnie mirt:)

Barringtonia edulis - nietypowe, mało znane tropikalne drzewo owocowe. Ciekawostka botniczna z Oceanii. Egzotyczne owoce.

Jak wygląda Barringtonia edulis?


Cut Nut jest wiecznie-zielonym drzewem osiągającym 6-18 metrów wysokości. Liście duże, błyszczące, ciemno zielone. Mogą mieć nawet 45 cm długości i nadal nie są największymi liśćmi w krainie roślin. Jednak to co najważniejsze w Barringtonia to kwiaty i owoce. Kwiaty zebrane są w długie na niemal 80 cm, zwisające kwiatostany.

Kwiaty mają dość ciekawy wygląd, jednak nie było mi dane zobaczyć go na żywo i sfotografować. Są one barwy żółtej czy kremowej, gdzie pręciki i płatki tworzą taką mieszaninę, że mi osobiście kwiatostany przypominają bardzo puszystą szczotkę do kurzu. Po przekwitnięciu wszystkie puszyste części opadają, zostawiając żółte kuleczki - zawiązki owoców. Ciekawostką jest to, że obupłciowe kwiaty zapylają nietoperze:)

Owoce nie są duże - wielkości śliwki, jednak mają inny kształt, są nieco bardziej podłużne. Mają też kolor podobny do śliwki. Bywają jadane na świeżo lub po przetworzeniu. Owoce są słodkie, twarde, i raczej chrupiące. W smaku ponoć przypominają nieco orzeszki ziemne.

Barringtonia edulis - nietypowe, mało znane tropikalne drzewo owocowe. Ciekawostka botniczna z Oceanii. Egzotyczne owoce.

W Singapurskim Ogrodzie Botanicznym owocostany Barringtonia były zabezpieczone metalową siatką, aby nikt nie skusił się na kradzież cennych owoców. Stąd też ciężko było zrobić dobre zdjęcie:) Mimo wszystko myślę, że potencjalnym złodziejem mogły być głównie zwierzęta łakome na jakiekolwiek owoce.

Barringtonia edulis - nietypowe, mało znane tropikalne drzewo owocowe. Ciekawostka botniczna z Oceanii. Egzotyczne owoce.

Mam nadzieję, że podobał się Wam post;)
A może spotkaliście te owoce gdzieś podczas podróży? Albo jakieś inne dziwne i nietypowe owoce i nie macie pojęcia co to mogło być? Piszcie w komentarzach, postaram się pomóc:)
Justyna Sulisz

Prowadzę Chlorofilowy Dziennik od 2013 roku, a przez sześć lat mieszkałam w Chinach obserwując tamtejsze rośliny. Prywatnie jestem absolwentką Architektury Krajobrazu. Jednak to co najbardziej kocham to uprawa roślin tropikalnych! A już najlepsze rośliny to te, które można zjeść �� Na drugim miejscu znajduje się czytanie książek, fotografowanie roślin (oczywiście amatorsko) oraz podróżowanie.

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza

Wesprzyj moją pracę 👇

Od 10 lat tworzę całkowicie darmowe materiały dla ludzi takich jak ja - zainteresowanych dziwnymi roślinami użytkowymi i jadalnymi. Strona ta powstaje tylko dzięki pracy jednej osoby, sama piszę, fotografuję 📷, robię research, dbam o social media i grafikę. Postaw mi kawę na buycoffee.to