#reklama

Wanilia - aktualizacja po 3 latach

Dzień dobry!

Dużo czasu minęło odkąd na Chlorofilowym Dzienniku pojawił się jakikolwiek wpis dotyczący wanilii płaskolistnej (Vanilla planifolia). Nadszedł więc czas zmian, i pokazania co się działo z moim egzemplarzem tego wyjątkowego storczyka uprawianego prowizorycznie w wodzie:)

Wanilia płaskolistna (Vanilla planifolia) - jak wygląda po trzech latach uprawy u mnie w domu? Zdjęcia całej rośliny i liści:)

Muszę się przyznać, że ta roślina nie miała ze mną lekko, stąd jej nieco zmarniony wygląd. Przez około dwa lata wanilia żyła sobie poza doniczką - przeciąg przewrócił ją i wyrwał z doniczki. Ratowałam ją doraźnie przez wsadzenie do butelki z wodą, postawienie w łazience, gdzie jest wilgotno i... tak już zostało. Nawet mnie dopada kiedyś lenistwo jeśli chodzi o rośliny:)

Mimo to, storczyk ten nie usechł, nie umarł, a przyjął na klatę przeciwności losu i wypuścił korzenie w wodzie. Nawet się rozgałęził! Jednak liście wanilii wyrastały maleńkie, wręcz miniaturowe, no i słabo wybarwione - powinny mieć głęboką zieleń, a tymczasem podchodziły pod jasno-zielony. Pojawiło się także całkiem sporo korzonków przy liściach - przystosowanie do ukorzenienia się w nowym miejscu.

Po powrocie z Chin postanowiłam coś w końcu zrobić z tą nieszczęsną rośliną i wreszcie dostała własną doniczkę ze specjalnym podłożem dla storczyków. Wanilia absolutnie nie może być posadzona w zwykłej ziemi. Oprócz tego dostała podpory, by mogła dalej się piąć po łazience:)

Wanilia płaskolistna (Vanilla planifolia) - jak wygląda po trzech latach uprawy u mnie w domu? Zdjęcia całej rośliny i liści:)

Bardzo podobają mi się liście wanilii płaskolistnej, a właściwie to cała, a to ze względu na przepiękne żywo-tropikalne kolory!

Aha, i naszła mnie taka myśl - skoro to pnącze wytrzymało tyle w wodzie, z całą pewnością jest całkiem ciekawa perspektywa, aby uprawiać ją w hydroponice. Ciekawe czy ktoś próbował, choć obstawiam, że tak:)

Wanilia płaskolistna (Vanilla planifolia) - jak wygląda po trzech latach uprawy u mnie w domu? Zdjęcia całej rośliny i liści:)
Korzonki przygotowane do ukorzenienia się przy najbliższej okazji:)
A Wy uprawiacie wanilię w domu? Jak się sprawuje? :)
Justyna Sulisz

Prowadzę Chlorofilowy Dziennik od 2013 roku, a przez sześć lat mieszkałam w Chinach obserwując tamtejsze rośliny. Prywatnie jestem absolwentką Architektury Krajobrazu. Jednak to co najbardziej kocham to uprawa roślin tropikalnych! A już najlepsze rośliny to te, które można zjeść �� Na drugim miejscu znajduje się czytanie książek, fotografowanie roślin (oczywiście amatorsko) oraz podróżowanie.

1 Komentarze

  1. Właśnie jadą do mnie dwie sadzonki zatem jestem nowicjuszką 😊

    OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza

Wesprzyj moją pracę 👇

Od 10 lat tworzę całkowicie darmowe materiały dla ludzi takich jak ja - zainteresowanych dziwnymi roślinami użytkowymi i jadalnymi. Strona ta powstaje tylko dzięki pracy jednej osoby, sama piszę, fotografuję 📷, robię research, dbam o social media i grafikę. Postaw mi kawę na buycoffee.to