#reklama

Sezon na trzcinę cukrową!

Dzień dobry!

Chiny to dziwny kraj. Inny. Wszystko tu jest na głowie postawione. Niektóre rzeczy mają jednak wbrew pozorom jako taki porządek, i jest to chyba sezonowość niektórych kwiatów,  owoców czy warzyw. Był już czas na kwiaty osmantusa, następnie nieśplika, jakiś czas temu pojawiły się masowo owoce duriana i jackfruita, a teraz czas na trzcinę cukrową (Saccharum officinarum)!

Czas na trzcinę cukrową (Saccharum officinarum) - jak sie je trzcine, jak wyglada trzcina cukrowa w Chinach, Egzotyczne przysmaki Azji.

Co to jest ta trzcina cukrowa?


Trzcina cukrowa jest rośliną należącą do rodziny Poaceae, czyli po prostu traw (do której swoją drogą należy opisywana przeze mnie już trawa cytrynowa czy bambusy). Osiąga całkiem spore rozmiary - od 3 do 5 metrów wysokości i  średnicę 2-7 cm, choć zazwyczaj jest ona w granicach 3-4 cm. Zazwyczaj liście znajdują się w szczytowej części rośliny. Barwa źdźbła trzciny w zależności od odmiany może mieć różne kolory, od czarnego do beżowego. Wnętrze barwą przypomina blade wnętrze lub może bardziej ten twardy rdzeń w ananasie.

Oczywiście najważniejszą informacją dotyczacą trzciny jest to, że właśnie z niej produkuje się słynny cukier trzcinowy;)

Czas na trzcinę cukrową (Saccharum officinarum) - jak sie je trzcine, jak wyglada trzcina cukrowa w Chinach, Egzotyczne przysmaki Azji.

Jak to wygląda w Chinach?


Na początku warto wspomniec, że w Chinach bardzo często sklep z warzywami jest sklepem osobnym od tego z owocami, tak więc mamy warzywniaki i owocniaki;)

W tychże owocniakach w odpowiednim sezonie, czyli jakoś teraz poźną jesienią i zimą pojawiają się takie długie, czarne lub beżowe badyle. Praktycznie w każdym sklepie specjalizujacym się w owocach można wtedy spotkac trzcinę. Co ciekawe, w dużych marketach raczej jej nie sprzedają.

Jak sie je taką trzcinę cukrową?

Oczywiście na początku wybieramy sobie którą trzcinę chcemy i prosimy sprzedawcę, by nam badyla oporządzil - zazwyczaj na zewnątrz znajduje się mini stanowisko, gdzie sprzedawca maczetą pozbywa sie skórki z naszej trzciny i kroi ją na mniejsze cześci, po czym pakuje ładnie do siateczki - i gotowe!

Bywa też tak, że spotkac można pana, ktory trzcinę sprzedaje na wózeczku (trochę jak na pierwszym zdjęciu), jednak wtedy mamy jeszcze opcję wyciśniecia z naszego źdźbła soku. Tego udało mi się akurat sprobowac, i muszę przyznac że jest to dziwny smak, do czego w Europie jednak nie jesteśmy przyzwyczajeni, ale jest naprawdę słodki.

Czas na trzcinę cukrową (Saccharum officinarum) - jak sie je trzcine, jak wyglada trzcina cukrowa w Chinach, Egzotyczne przysmaki Azji.


Pierwszy noworoczny post, oczywiście na słodko;)

Jestem ciekawa czy probowaliście gdzieś kiedyś jakoś trzciny cukrowej lub soku z trzciny? Jak Wam smakowało?
Justyna Sulisz

Prowadzę Chlorofilowy Dziennik od 2013 roku, a przez sześć lat mieszkałam w Chinach obserwując tamtejsze rośliny. Prywatnie jestem absolwentką Architektury Krajobrazu. Jednak to co najbardziej kocham to uprawa roślin tropikalnych! A już najlepsze rośliny to te, które można zjeść �� Na drugim miejscu znajduje się czytanie książek, fotografowanie roślin (oczywiście amatorsko) oraz podróżowanie.

3 Komentarze

  1. W Polsce jest raczej nie do zdobycia, jedynie pod postacią cukru - a szkoda, zawsze to jakaś nowość

    OdpowiedzUsuń
  2. Kiedyś na pewno spróbuję :) Jak na razie nie miałem jeszcze okazji spotkać

    OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza

Wesprzyj moją pracę 👇

Od 10 lat tworzę całkowicie darmowe materiały dla ludzi takich jak ja - zainteresowanych dziwnymi roślinami użytkowymi i jadalnymi. Strona ta powstaje tylko dzięki pracy jednej osoby, sama piszę, fotografuję 📷, robię research, dbam o social media i grafikę. Postaw mi kawę na buycoffee.to