#reklama

Szpinak wodny, czyli kuzyn batata!

Dzień dobry!

Jakiś czas temu, podczas szukania roślin spokrewnionych z batatem natrafiłam na ciekawą informację, o warzywie, które w Chinach spotkałam i jadłam nie raz - chodzi mi o chiński szpinak wodny. Otóż obie rośliny są bardzo blisko spokrewnione! Batat, właściwie wilec ziemniaczany (Ipomoea batatas) jest kuzynem szpinaku wodnego, czyli wilca wodnego (Ipomoea aquatica)

Zatem dziś co nieco o chińskim szpinaku wodnym


Trochę o roślinie


Zacznijmy od tego jaką rośliną jest wilec wodny. Chiński szpinak wodny należy do rodziny powojowatych (Convolvulaceae), do której w większości znajdują się rośliny płożące lub pnącza. I dokładnie tak rośnie nasz szpinak - płoży się na wodzie i w jej okolicy. Osiąga długość około 2 metrów, aczkolwiek w uprawie raczej nie pozwala mu się aż tak rozrosnąć.

Liście, jak i liście szpinaku warzywnego (Spinacia oleracea), są jadalne i to głównie dla nich roślina ta jest  uprawiana (no i oczywiście dla łodyg, które też są jadalne). Mają one strzałkowaty lub lancetowaty kształt, zaostrzony koniec i cienką blaszkę liściową. Zazwyczaj mają około 6-7 cm długości, ale mogą być i mniejsze i znacznie większe (3.5-17 cm długości).

Znacznie ciekawszą rzeczą są łodygi wilca wodnego, które wewnątrz są puste. Stąd też po chińsku warzywo to nazywane jest kōngxīncài (空心菜), czyli dosłownie 'powietrzne/puste sercowate warzywo'. Jest to przystosowanie typowe dla roślin wodnych - powietrze wewnatrz łodygi ma na celu utrzymywanie rośliny na powierzchni wody oraz pełni funkcje wentylacyjne. Takie przystosowania można też zaobserwować u innych roślin wodnych jak kotewka orzech wodny czy kłącze lotosu.
Źródło: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d1/Ipomoea_aquatica_Blanco1.149.png

Jak uprawiać szpinak wodny?


Zacznijmy od tego, że szpinak wodny, jak sama nazwa wskazuje jest rośliną, cóż, pół-wodną, co oznacza, iż do jej uprawy będziemy potrzebować wilgotnego stanowiska, lub po prostu próbować uprawy bezpośrednio w wodzie. Ogólnie zasada uprawy wilca wodnego jest jedna - roślina jest łatwa w pielęgnacji dopóki roślina ma odpowiednią ilość wody do dyspozycji. W Polsce myślę, że dobrym rozwiązaniem mogłyby być po prostu duże pojemniki z wodą postawione na słonecznym stanowisku, czy nawet w szklarni lub foliówce.

Stanowisko dla chińskiego szpinaku musi być koniecznie słoneczne i ciepłe, ponieważ roślina pochodzi z tropikalnych części świata, źle znosi nawet półcień. Z tego względu największy plot będziemy mieć w lecie. Jak niemal każda roślina, tak i nasz dzisiejszy bohater lubi podłoże żyzne i bogate w składniki organiczne

Roślina rośnie dość szybko i pierwsze zbiory można uskuteczniać już po 4-6 tygodniach uprawy! :)Skąd wziąć sadzonkę szpinaku wodnego?

Zanim przejdziemy dalej jeszcze chciałabym napisać o tym, skąd i jak pozyskać sadzonki. Otóż mamy kilka opcji. Najłatwiejszą jest przeszukanie internetu i zakupienie gotowej roślinki. Możemy także zakupić nasiona lub ukorzenić fragment rosliny, jeśli uda wam się gdzieś dostać na przykład w sklepie azjatyckim.

Ponoć zarówno nasiona dość dobrze kiełkują, jak i ukorzenienie łodyżki jest dość łatwe, także jeśli będę mieć czas zakupię sobie w markecie trochę szpinaku do ukorzeniania :)
Próbowaliście kiedyś chińskiego szpinaku wodnego? Smakował wam? A może uprawiacie go w Polsce?:)

Ciekawe linki:
https://www.roslinyakwariowe.pl/artykuly/rosliny-akwariowe/407-przystosowania-anatomiczne-roslin-wodnych.html
http://ogrodwgumowie.pl/zielnik/szpinak-wodny/
https://www.roysfarm.com/growing-water-spinach/ 
http://tropical.theferns.info/viewtropical.php?id=Ipomoea+aquatica
Justyna Sulisz

Prowadzę Chlorofilowy Dziennik od 2013 roku, a przez sześć lat mieszkałam w Chinach obserwując tamtejsze rośliny. Prywatnie jestem absolwentką Architektury Krajobrazu. Jednak to co najbardziej kocham to uprawa roślin tropikalnych! A już najlepsze rośliny to te, które można zjeść �� Na drugim miejscu znajduje się czytanie książek, fotografowanie roślin (oczywiście amatorsko) oraz podróżowanie.

2 Komentarze

  1. Cudny blog! Tyle fantastycznych roślin opisałaś! <3 Uprawiam w tym roku po raz pierwszy wilec wodny. Nasiona kupiłam w Chinach. W przeciwieństwie do większości nasionkowych zakupów z tego kraju wilec pięknie wykiełkował i ładnie rośnie. Liście są bardziej strzałkowate, niż te na Twoich zdjęciach, a sama roślina bezproblemowa w uprawie, bardzo smaczna, nieco śluzowata. Mam go w zwykłej, sporej donicy z ziemią, tylko pilnuję podlewania. Nie wiem, czy zdąży zakwitnąć, ale spróbuję go przetrzymać zimą w domu i na wszelki wypadek ukorzenić parę sadzonek łodygowych.

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam Panie Justyno.

    Bardzo proszę o jakiś konkretny adres gdzie mógłbym kupić nasiona chińskiego szpinaku wodnego, willa wodnego.Wszystkiego dobrego w Nowym Roku

    OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza

Wesprzyj moją pracę 👇

Od 10 lat tworzę całkowicie darmowe materiały dla ludzi takich jak ja - zainteresowanych dziwnymi roślinami użytkowymi i jadalnymi. Strona ta powstaje tylko dzięki pracy jednej osoby, sama piszę, fotografuję 📷, robię research, dbam o social media i grafikę. Postaw mi kawę na buycoffee.to