Jak wysiać granadillę?

lipca 16, 2016
Dzień dobry!

Dziś kontynuacja tematu passiflor, inaczej męczennic, przepięknych tropikalnych pnączy o ciekawych kwiatach, i co najważniejsze smacznych owocach (niektórych gatunków oczywiście)! 

Pod lupę zabierzemy kolejnego przedstawiciela rodziny - granadillę (Passiflora ligularis). Niedawno na blogu pojawił się post o owocach tej ciekawej rośliny, które czasem są dostępne u nas w sklepach.

Granadilla (Passiflora ligularis) - męczennica języczkowata - wysiew, uprawa z nasion, pestek, hodowla w doniczce, w domu, uprawa domowa.


Co zrobić, żeby nasiona granadilli skiełkowały?


Przede wszystkim należy nasiona namoczyć w wodzie (nie zimnej, raczej ciepłej, ale nie gorącej). Istnieją różne mity na temat wysiewania passiflor np w soku z pomarańczy, jednak po sprawdzeniu, okazało się, że efekt jest taki sam jak przy zastosowaniu wody, dlatego nie trzeba zbytnio kombinować:)

Granadilla (Passiflora ligularis) - męczennica języczkowata - wysiew, uprawa z nasion, pestek, hodowla w doniczce, w domu, uprawa domowa.Jak długo moczyć nasiona? Najlepiej około doby. Dobrze jest jednak (jeśli nasiona są starsze) pomoczyć je nawet dłużej - około dwóch czy nawet trzech dni. Wtedy trzymamy je w ciepłym miejscu, na przykład na słonecznym oknie, grzejniku czy w termosie, oczywiście nie przesadzając z temperaturą.

Następnie umieszczamy nasiona w wilgotnej ziemi. Ja użyłam uniwersalnego podłoża. Utrzymujemy je stale wilgotne, w ciepłym miejscu, jednak uważając by nie przesadzić z podlewaniem - we wszystkim należy zachować umiar! :)

Jak długo trzeba czekać na efekty? Wszystko zależy od warunków w jakich przebywają nasiona. Zimą proces kiełkowania może trwać dłużej, latem gdy jest ciepło i tropikalnie - może trwać krócej. U mnie trwało to około 25 dni w lecie.

W następnych dniach należy siewkom przygotować coś po czym mogłyby się wspinać.

Granadilla (Passiflora ligularis) - męczennica języczkowata - wysiew, uprawa z nasion, pestek, hodowla w doniczce, w domu, uprawa domowa.

Powodzenia w uprawie! :)

1 komentarz:

  1. Ja tyczki wtawiłem dobiero gdy granadia przerosła okno :) ja bym proponował opakować doniczki w folię co zwiększy wilgotność powietrza dla młodych siewek czy też pomoże w walce z wysychaniem gleby, ale niestety może zwiększyć to rozwój grzybów. Oczywiście taki worek na szczycie powinien mieć z 2-3 dziurki by rośliny nie zgniły

    OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.