Chlorofilowy newsletter - zapisz się i bądź na bieżąco!

panorama

Dragonfruit - owoc

Dzień dobry!

Znów owocowo na blogu! Kiedyś już pokazywałam tutaj owoc żółtego dragonfruit'a, który jest nieco mniej popularny na świecie, a także należy do innego gatunku (Hylocereus megalanthus). Natomiast nasz dzisiejszy bohater jest bardzo popularny w Azji - w Chinach dostęp do niego jest praktycznie cały rok, a spotkać można go nawet w Polsce bez wielkich trudności, jeśli akurat jest sezon. 

Poznajcie różowego dragonfruit'a, zwanego także pitają czy smoczym owocem - Hylocereus undatus.

Dragon fruit, smoczy owoc, pitaja (Hylocereus undatus) - owoc, smak, wygląd, roślina, ciekawostki, nasiona i siew, jak smakuje dragonfruit, skąd pochodzi?

Wygląd i smak


Pitaja (Hylocereus undatus) przede wszystkim zwraca na siebie uwagę intensywnym kolorem skórki. Pierwsze co zobaczymy to soczysty róż i zielonkawe końcówki przylistków. Z kolei kształtem i rozmiarem dragon fruit przypomina nieco piłkę do futbolu amerykańskiego - ma kształt nieco jajowaty, a przy końcu skupia się coraz więcej przylistków.

Do wnętrza bardzo łatwo się dostać, skórka bardzo ładnie odchodzi przy obieraniu. Miąższ owocu tego gatunku, co ważne, jest biały, a także dość delikatny. Wewnątrz znajduje się mnóstwo maleńkich, czarnych nasion, wielkości mniej więcej sezamu. Nasiona są na szczęście jadalne.

W smaku pitaja przypomina mi bardzo łagodne w smaku kiwi, miąższ bardzo łatwo wyciąć w różne kształty.

Dragon fruit, smoczy owoc, pitaja (Hylocereus undatus) - owoc, smak, wygląd, roślina, ciekawostki, nasiona i siew, jak smakuje dragonfruit, skąd pochodzi?


Trochę o roślinie


Najważniejszą i jednocześnie najciekawszą informacją jest to, że smoczy owoc jest tak naprawdę owocem roślinki, która jest jednocześnie kaktusem i pnączem! A tak technicznie rzecz biorąc, jest epifitem:)

Hylocereus undatus pochodzi z Ameryki Środkowej, jednak uprawiany jest powszechnie również w Azji Południowej, gdzie jest naprawdę popularnym owocem, tak popularnym, że większość ludzi kojarzy sobie ten owoc właśnie z Tajlandią czy Wietnamem.

Roślina ta potrafi osiągać dość duże rozmiary, w zależności od podpory, około 2 metrów wysokości, większość pędów jednak opada i poszukuje jakiejś podpory. Kwiaty dragonfruita są jedną z bardziej interesujących elementów - kwitnie on tylko w nocy, zazwyczaj są one bardzo duże, białe i pachnące.

Dragon fruit, smoczy owoc, pitaja (Hylocereus undatus) - owoc, smak, wygląd, roślina, ciekawostki, nasiona i siew, jak smakuje dragonfruit, skąd pochodzi?

Nasiona i siew


Nasiona pitaji są drobne, około 1-2 mm długości, czarne, troszkę przypominające nasiona kiwi. Siew jest dość łatwy i szybki, jednak wzrost jest dość powolny. Już po tygodniu możemy zostać posiadaczami 2-3 milimetrowej siewki. W zasadzie jest to bardzo zbliżone do siewu żółtego dragonfruita, co możecie zobaczyć sobie w tym poście.

Prawdopodobnie pojawi się post również o siewie różowego smoczego owocu. Zainteresowani?:)

Dajcie znać, czy próbowaliście smoczy owoc i jak wam smakował? Próbowaliście kiedyś siewu?:) 

1 komentarz:

  1. Różne pitaje jadłem w Tajlandii, te z białym miąższem są smaczniejsze i słodsze, te w kolorze buraczkowym w zasadzie przypominają smak słodkiego surowego buraka i nie są takie smaczne. Pozdro. B.

    OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.