#reklama

Czarnuszka - kwiaty!

Dzień dobry!

Czarnuszki (Nigella L.) są bardzo ciekawymi roślinami jednorocznymi, zwykle używanymi w ogrodzie ze względu na wspaniałe, delikatne kwiaty oraz liście. Rośliny te są bezproblemowe w uprawie - siejemy je na wiosnę i dalej radzą już sobie same. Należą do rodziny jaskrowatych, tak jak choćby jaskry czy klematisy.

Jednak nasiona czarnuszki są wspaniałą przyprawą! 

Nasiona używa się przy pieczeniu chleba czy bułek. Jest to chvba moja ulubiona przyprawa do w chlebie, o wiele lepsza od kminku, który dodają na południu Polski. Niekiedy można natknąć się w sklepach na ser żółty z czarnuszką. Ma ona charakterystyczny smak, bywa nazywana pieprzem dla ubogich, ponieważ kiedyś używano jej zamiast pieprzu (w czasach gdy ten był bardzo drogi). Co ciekawe przyprawa ta jest używana w kuchniach wschodnich czy orientalnych.

W tym roku postanowiłam spróbować siewu aż trzech gatunków czarnuszek (w tym dwóch na nasionka):

1. Czarnuszka siewna - Nigella sativaCzarnuszka siewna, damsceńska oraz wschodnia - kwitnienie, jak wyglądają kwiaty, jak kwitnie czarnuszka, kwitną czarnuszki. Różne gatunki, ozdobne rosliny użytkowe i przyprawowe. Uprawa czarnuszki, rośliny dla początkujących, na działkę, grządki do gruntu, przyprawy orientalne, ciekawe rośliny uprawne z nasion, siew.

Jest to podstawowy gatunek z którego uzyskuje się nasiona na przyprawę i to właśnie ten gatunek jest najbardziej "użytkowy". Dodatkowo jest bardzo płodny i łatwo sam się wysiewa, tak więc prawie 3 lata pod rząd w jednym miejscu rosły mi czarnuszki siewne, mimo iż wysiałam je tylko raz. Jest to bardzo łatwa w uprawie roślina w sam raz dla początkujących ogrodników zaczynających przygodę w warzywniaku.

Kwiaty są zazwyczaj niebieskie lub białe, w różnych odcieniach. Podczas kwitnienia roślina prezentuje się naprawdę ciekawie, szczególnie w kontraście z "koperkowatymi" liśćmi. Kwiat ma około 2-3 sm średnicy oraz 5 płatków. Powyżej na zdjęciu możecie podziwiać akurat jakąś ozdobną odmianę czarnuszki siewnej, która mi osobiście przypomina chabry. I nie przypadkowo tu o tym wspominam, ponieważ ten gatunek czarnuszki bywa chwastem w uprawach zbóż, jak właśnie chaber bławatek (Centaurea cyanus) :)

2. Czarnuszka damasceńska - Nigella damascena


Czarnuszka siewna, damsceńska oraz wschodnia - kwitnienie, jak wyglądają kwiaty, jak kwitnie czarnuszka, kwitną czarnuszki. Różne gatunki, ozdobne rosliny użytkowe i przyprawowe. Uprawa czarnuszki, rośliny dla początkujących, na działkę, grządki do gruntu, przyprawy orientalne, ciekawe rośliny uprawne z nasion, siew.


Czarnuszka damasceńska jest nieco bardziej ozdobna od czarnuszki siewnej, o nasionach o zbliżonych wartościach. Bardzo ładnie się prezentuje na rabacie, szkoda że jest rośliną jednoroczną. Oprócz kwiatów, torebki z nasionami również wyglądają bardzo atrakcyjnie, z tego powodu często uprawiana jest dla tych właśnie torebek, które się ścina i tworzy suche bukiety.

Kwiaty czarnuszki damasceńskiej również mają barwę białą lub niebieską, jednak okwiaty są węższe, bardziej delikatne i oczywiście bardziej liczne niż u czarnuszki siewnej. Gatunek ten kwitnie od maja do sierpnia. Jest również łatwa w uprawie i nie sprawia problemów w hodowli, łatwo wschodzi.

3. Czarnuszka wschodnia - Nigella orientalis

Czarnuszka siewna, damsceńska oraz wschodnia - kwitnienie, jak wyglądają kwiaty, jak kwitnie czarnuszka, kwitną czarnuszki. Różne gatunki, ozdobne rosliny użytkowe i przyprawowe. Uprawa czarnuszki, rośliny dla początkujących, na działkę, grządki do gruntu, przyprawy orientalne, ciekawe rośliny uprawne z nasion, siew.Ta czarnuszka prezentuje się już zupełnie inaczej niż pozostałe. Nigella orientalis różni się od pozostałych gatunków tutaj prezentowanych przede wszystkim kolorem - jej okwiaty są żółte (tamte zwykle bywają białe/niebieskie) oraz oryginalnym, aż się ciśnie słowo orientalnym kształtem. Kwiat wygląda jakby był ukoronowany:)

Jest minimalnie trudniejsza w uprawie od pozostałych dwóch czarnuszek, nie rozsiewa się też sama w kolejnym roku.

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza

Wesprzyj moją pracę 👇

Od 10 lat tworzę całkowicie darmowe materiały dla ludzi takich jak ja - zainteresowanych dziwnymi roślinami użytkowymi i jadalnymi. Strona ta powstaje tylko dzięki pracy jednej osoby, sama piszę, fotografuję 📷, robię research, dbam o social media i grafikę. Postaw mi kawę na buycoffee.to