#reklama

Awokado - odmiana Hass

Dzień dobry!

Dziś kontynuuję temat awokado, jednak zajmę się odmianą 'Hass', która jest bardzo popularna wśród hodowców, przez co bardzo często trafia do polskich sklepów i w rezultacie i do takich fanatyków roślinnych jak ja:)


Kilka informacji

Po pierwsze należy pamiętać, że odmiana smaczliwki 'Hass' często również figuruje pod nazwą 'Haas', jednak bardziej prawidłową formą jest ta pierwsza forma. Kultywar ten został wyhodowany bowiem przez amerykańskiego sadownika Rudolfa Hass'a w Kalifornii w 1926 roku, od którego nazwiska pochodzi nazwa odmiany.

W 1935 roku Hass opatentował drzewko, na którym zbił całkiem niezłą fortunę. Było to pierwsze opatentowane drzewo w USA. Na szczęście patent wygasł wraz ze śmiercią pana Hass'a, dlatego można bez przeszkód uprawiać tę odmianę. Jedno z pierwszych drzew-matek dla kolejnych szczepionych drzewek przeżyło 76 lat i zostało wycięte w 2002 roku po 10 letniej walce ze zgnilizną korzeni.

Jest to obecnie najpopularniejsze drzewko awokado, które w Stanach Zjednoczonych stanowi 80% z całej produkcji awokado.


Cechy

Najważniejszą cechą, po której odróżnimy awokado w odmianie 'Hass' od innych to kolor skórki, który często po dojrzeniu owoców ciemnieje i przybiera ona barwę - fioletowo-brązowo-czarną. Z kształtu są one bardzo podobne do innych sprzedawanych smaczliwek - są okrągławe, ale wciąż gruszkowate. Osiągają 200-300 gramów. Wnętrze jest barwy biało-zielonej.

Sama roślina należy do raczej szybko rosnących i dużych. Owocuje obficiej zwykle co drugi rok, owoce dojrzewają w naturze od maja do sierpnia, co jest dodatkowym plusem, ponieważ nie dojrzewają wszystkie na raz, a stopniowo, przez co łatwiej jest je sprzedać. Odmiana ta jest w stanie wytrzymać temperatury nie spadające poniżej 0 stopni Celsjusza. Młodsze rośliny lepiej jednak nie narażać na taki stres:)

Najważniejszą informacją jest to, że jest to odmiana Typu A. Istotne jest to w przypadku kwitnienia (co może być nie lada wydarzeniem w warunkach uprawy domowej). Oznacza to, że w pierwszej kolejności otwierają się tutaj kwiaty żeńskie rano, a dopiero po południu następnego dnia kwiaty te otworzą się jako kwiaty męskie dostarczając pyłku dla odmian z Typu B.Uprawa


Zarówno uprawa, jak i pielęgnacja awokado w odmianie 'Hass' nie różni się wcale od pielęgnacji innych odmian czy osobników "dzikich" pochodzących z siewu. W naszych warunkach pozostaje nam rozmnażanie Hass'a z nasion i modlitwa, aby przez przypadek powtórzył cechy rośliny macierzystej (choć odmiana ta, będąca hybrydą, rozmnażana jest wegetatywnie).

Przyznać się muszę, że moje zainteresowanie konkretnymi odmianami dotyczy jedynie typu kwitnienia, stąd też ten post:)Prześlij komentarz

Nowsza Starsza

Wesprzyj moją pracę 👇

Od 10 lat tworzę całkowicie darmowe materiały dla ludzi takich jak ja - zainteresowanych dziwnymi roślinami użytkowymi i jadalnymi. Strona ta powstaje tylko dzięki pracy jednej osoby, sama piszę, fotografuję 📷, robię research, dbam o social media i grafikę. Postaw mi kawę na buycoffee.to