#reklama

Karambole po pierwszej zimie

Dzień dobry!


Myślę, że czas najwyższy pokazać moje karambole (Averrhoa carambola), których teraz mam najwięcej w mojej zielonej gromadce. Podczas zimy sprawiały mi wiele psikusów, nie powiem ciężko było zrozumieć co do mnie mówiły, ale udało mi się przezimować znakomitą większość z nich.Zanim wrzucę Wam fotki roślin napiszę kilka słów o tym jak udało mi się ich nie zabić przez zimę:)

Przede wszystkim zimując "bardzo tropikalne" rośliny typu właśnie karambola czy liczi, rośliny te (przynajmniej w przypadku karamboli) gdy mają wybór: wilgotność i ciepełko czy dużo światła a sucho, zdecydowanie wybiorą tą pierwszą opcję. W jasnym, ale suchym pomieszczeniu rośliny te zrzucały liście hurtowo, obsychały częściowo lub całkowicie, po czym zamierały. 

Dlatego moje karambole zimowały w łazience:) 

Jest to perfekcyjne miejsce dla tropików, zwłaszcza gdy wentylacja jest słaba, a my nie mamy specjalistycznych szklarni czy sprzętów. Tak więc udało mi się upchnąć wszystkie doniczki z karambolami na małym parapeciku od strony północnej, w dodatku okno było zamglone, więc światła w pomieszczeniu wiele nie było, jednak było to co oskomiany lubią najbardziej - wyższa temperatura niż w całym domu oraz wilgotność.

Oczywiście nie przestały sypać liśćmi, ale udało się to ograniczyć i zwiększyć przeżywalność. Moja metoda miała niestety jedną wadę - rośliny obecnie są bardzo lelawe i wymagają podpór.
Najmniejsza moja karambola, szczerze powiedziawszy nie wierzyłam, że da radę w zimie:)


Prześlij komentarz

Nowsza Starsza

Wesprzyj moją pracę 👇

Od 10 lat tworzę całkowicie darmowe materiały dla ludzi takich jak ja - zainteresowanych dziwnymi roślinami użytkowymi i jadalnymi. Strona ta powstaje tylko dzięki pracy jednej osoby, sama piszę, fotografuję 📷, robię research, dbam o social media i grafikę. Postaw mi kawę na buycoffee.to