#reklama

Ryż siewny - opis i uprawa

Dzień dobry!

Jako że post o uprawie ryżu (Oryza sativa) spotkał się z dużym zainteresowaniem postanowiłam pogrzebać i dowiedzieć się o tej roślinie nieco więcej, dzięki czemu uprawa będzie dla Was jeszcze łatwiejsza:)

Dlatego dziś o jednym z najpopularniejszym przedstawicielu rodziny Poaceae!
 
Źródło: plantillustrations.org

Historia


Ryż jest jedną z najważniejszych dla człowieka roślin, drugim po pszenicy najczęściej uprawianym zbożem, także nie należy się dziwić, że roślina ta uprawiana jest już od tysięcy lat. Szacuje się, że udomowiono go w Chinach nawet 13 tysięcy lat temu!

Badania nad genami wykazały, że gatunek ten powstał w wyniku uprawy Oryza rufipogon. Pierwsze udowodnione istnienie naszego ryżu siewnego badacze umiejscowili w dolinie rzeki Jangcy. Do Korei i Japonii, gdzie ryż jest równie popularny co w Chinach trafił między 3500 - 1500 r. p.n.e.

Roślina ta szybko zyskiwała popularność wśród ludzi i szybko rozprzestrzeniła się w całej Azji, a dzięki handlowi, Maurowie zdołali dostarczyć go nawet na Półwysep Iberyjski już w X wieku. Uprawy ryżu w okolicach Europy powstrzymali chrześcijanie, i dopiero pięć wieków później Europejczycy podejmowali własne próby we Włoszech, kolejno we Francji, a nawet na Bałkanach.

 
Ryż siewny (Oryza sativa) -opis i uprawa, pielęgnacja, uprawa w domu, oczku wodnym, jak siać, wyhodować ryż. Jak wygląda ryż, jak kwitnie.
Kwitnący ryż w Chinach

 

Pochodzenie


Jak wiadomo wszem i wobec ryż siewny pochodzi z Azji, gdzie pierwotnie występował w dolinie rzeki Jangcy oraz Perłowej Rzeki. Klimat w tamtej części Chin jest zdecydowanie cieplejszy i wilgotniejszy niż w Europie.Opis


Ryż siewny należy do rodziny traw (Poaceae) i swoim wyglądem nie wiele odstaje od innych przedstawicieli tej rodziny. Jest to roślina jednoroczna.

Omawiana trawa osiąga wysokość 50-150 cm, choć w uprawie na terenie Polski zapewne nie przekroczy metra wysokości. Liście wzniesione, charakterystyczne dla traw - spłaszczone, ale wydłużone, barwy żywo-zielonej.

Kwiaty ryżu umieszczone są na wiechach o długości do 30 centymetrów, są raczej niepozorne i niezbyt ozdobne. Na szczęście ryż jest samopylny, dlatego nie musimy się o nic martwić, jeśli chcemy mieć "owoce":)Uprawa


Uprawa oraz pielęgnacja ryżu nie należy do trudnych. Należy przede wszystkim pamiętać, że ryż siewny uwielbia wodę, jest bardzo wilgociolubny, dlatego należy zapewnić mu wody pod dostatkiem. Podłoże dla ryżu powinno być żyzne oraz zasobne w składniki odżywcze. Dodatkowo ziemię przed uprawą można wysteryzlizować (np w piekarniku), aby roślin nie atakowały pleśnie.

Również nie zaszkodzi, jeśli miejsce uprawy ryżu ma wilgotne powietrze.

Kolejną rzeczą istotną w uprawie ryżu jest jego ciepłolubność - trawa ta powinna mieć zapewnioną temperaturę  powyżej 20 stopni dla odpowiedniego rozwoju. Zwłaszcza siewki mogą mieć problem z niższymi temperaturami, ale starsze rośliny z powodzeniem można uprawiać na zewnątrz w oczku wodnym, jednak należy się liczyć z tym, że roślina nie zdoła przejść swojego całego cyklu życiowego.

Bywa jednak czasem tak, że przy sprzyjających warunkach ryż jest w stanie zakwitnąć nawet kilka razy do roku, szczególnie uprawiany pod osłoną.

Wiecha ryżu siewnego

Rozmnażanie


W naszych warunkach najłatwiej rozmnożyć ryż z nasion, najlepiej wczesną wiosną, jeśli chcemy uzyskać kwiaty i nasiona.

Nasiona bardzo długo zachowują żywotność, nawet 6 letnie nasiona są w stanie jeszcze wykiełkować. Siewki jednak są bardzo wrażliwe na pleśń, dlatego należy usuwać wszelkie spleśniałe nasionka, a podłoże wysterylizować, aby nie zawierały żadnych zarodników (nie dość, że zagrażają siewce, to jeszcze niemiłosiernie śmierdzą).
 
Ryż siewny (Oryza sativa) -opis i uprawa, pielęgnacja, uprawa w domu, oczku wodnym, jak siać, wyhodować ryż. Jak wygląda ryż, jak kwitnie.
Kwitnący ryż siewny w prowincji HunanPowodzenia w uprawie!  :)
Dajcie znać jak Wam idzie!

Źródła:
http://ricepedia.org/culture/history-of-rice-cultivation
http://ogrodek-thilien.blogspot.com/2013/07/uprawa-ryzu-siewnego-w-domu-lub-w.html

4 Komentarze

 1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szczerze powiedziawszy nie uprawiałam nigdy pszenicy więc nie mogę dobrze doradzić, proszę zapytać na ich stronie:)

   Usuń
Nowsza Starsza

Wesprzyj moją pracę 👇

Od 10 lat tworzę całkowicie darmowe materiały dla ludzi takich jak ja - zainteresowanych dziwnymi roślinami użytkowymi i jadalnymi. Strona ta powstaje tylko dzięki pracy jednej osoby, sama piszę, fotografuję 📷, robię research, dbam o social media i grafikę. Postaw mi kawę na buycoffee.to