#reklama

Słodliwka pospolita - owoc

Dzień dobry!

Dziś znów owocowo, tym razem raczej mało znany owoc pochodzący z półwyspu Malajskiego, ale chyba najbardziej rozpowszechniony i bardziej popularny na Filipinach, czyli słodliwka pospolita (Lansium domesticum). Napotkałam ten owoc właśnie na Filipinach, pod nazwą lansones.


 Jak wyglądają i smakują owoce słodliwki?

 
 
Słodliwka jest owocem dość niewielkim, rozmiarów mniej więcej małej mandarynki czy przepiórczego jajka. Ma miękką, gładką, jasną skórkę, którą ciężko przebić za pierwszym razem. Wnętrze owocu nieco przypomina połączenie cytrusów z longanem czy liczi. Z kształtu przypomina cytrusy, jest bardzo podobnie podzielone na komory zawierające niekiedy nasiona. Miąższ jest pół-przeźroczysty i w smaku nieco bardziej kwaśny niż owoce longana, liczi czy rambutana. Trochę przypominały mi jakieś kwaśne żelki z dzieciństwa:)

Trochę też przypominały mi owoce chińskiego drzewa wampii - o którym pisałam w tym poście.
 
 
 
 
Nasiona są niewielkie, bez żadnej dodatkowej łupiny, podobne nieco do nerkowca, beżowe lub zielone. Bardzo szybko po wyciągnięciu z owocu tracą żywotność - wystarczą dwa, trzy dni i już nic z nich nie będzie. Jednak ich zaletą jest to, że równie szybko kiełkują, nawet po 10 dniach mogą pojawić się pierwsze kiełki. Generalnie zasada jest taka, że im szybciej wsadzimy je do wody/ziemi tym większa kiełkowalność.
 

Trochę o roślinie

 
Słodliwka pospolita (Lansium domesticum) to wiecznie zielone drzewo pochodzące z rodziny meliowatych (Meliaceae), do których należy m.in. mahoniowiec. Osiąga między 15 a 30 metrów wysokości, choć w uprawie jest zdecydowanie niższe. 
 
Naturalnie występuje w wilgotnych lasach tropikalnych na terenach Tajlandii, Malezji, Indonezji oraz na Filipinach. Poza Azją drzewo rośnie słabo i nie owocuje, choć można je spotkać w Trynidadzie i Portoryko. Na Filipinach, wydajne drzewo wytwarza średnio 1000 owoców rocznie, gdzie jest uprawiane w półcieniu, przesadzone kokosem.
 
Słodliwka pospolita to roślina wolno rosnąca, której pierwsze plony wypadają po 12-20 latach uprawy z nasiona. Co ciekawe ukorzenia się dość płytko, tak by korzenie mogły korzystać z materiałów organicznych opadających z sąsiadujących drzew w lesie tropikalnym.
 
Liście złożone mają od 5 do 7 naprzemiennie ułożonych listków. Listki są odwrotnie jajowate do eliptycznych o długości 7-20 cm. Kwiaty są drobne, kremowo-żółte, zebrane w grona na pniu lub starych gałązkach.
 


 

A może wy próbowaliście już tych owoców, albo napotkaliście gdzieś podczas podróży?:)
Justyna Sulisz

Prowadzę Chlorofilowy Dziennik od 2013 roku, a przez sześć lat mieszkałam w Chinach obserwując tamtejsze rośliny. Prywatnie jestem absolwentką Architektury Krajobrazu. Jednak to co najbardziej kocham to uprawa roślin tropikalnych! A już najlepsze rośliny to te, które można zjeść �� Na drugim miejscu znajduje się czytanie książek, fotografowanie roślin (oczywiście amatorsko) oraz podróżowanie.

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza

Wesprzyj moją pracę 👇

Od 10 lat tworzę całkowicie darmowe materiały dla ludzi takich jak ja - zainteresowanych dziwnymi roślinami użytkowymi i jadalnymi. Strona ta powstaje tylko dzięki pracy jednej osoby, sama piszę, fotografuję 📷, robię research, dbam o social media i grafikę. Postaw mi kawę na buycoffee.to