#reklama

Warzywa na balkonie - jak je uprawiać?

Dzień dobry!

 

 

Warzywa na balkonie to nie mrzonki - możemy uprawiać je z powodzeniem. Jak to zrobić? Jakie gatunki wybrać? Dowiesz się na blogu!

Warzywa na balkonie - dlaczego warto?


Warzywa na balkonie to dobry pomysł, nawet jeżeli nasz balkon jest miniaturowej wielkości. Świeże, dostępne od ręki listki sałaty, lub aromatyczna pietruszka do zupy - to coś, co doceni każdy z nas. Uprawiając warzywa na balkonie, mamy do nich bezpośredni dostęp. Dodatkowo, samodzielna uprawa pozwala nam kontrolować ich jakość - możemy całkowicie ograniczyć stosowanie środków chemicznych, co pozwala osiągnąć ekologiczne, zdrowsze uprawy. 

 

Wbrew pozorom nawet na balkonie, w uprawie doniczkowej można uzyskać apetyczne plony.

Warzywa na balkonie to propozycja dla tych co lubią się ubrudzić !


Warzywa na balkonie - co można uprawiać?


Ograniczeniem na balkonie jest system uprawy w donicach, może być trudniej uprawiać warzywa korzeniowe - jak pietruszka czy marchew, ale z pozostałymi gatunkami jadalnymi nie będzie problemów. Na balkonie bez kłopotu możemy hodować:


 • pomidory, zarówno koktajlowe, jak też normalne, polecamy zwłaszcza odmiany o pokroju zawieszającym się, idealne dla skrzynek balkonowych,
 • zioła, jak bazylia, lubczyk, mięta, melisa, szczypiorek, oregano, majeranek, szałwia,
 • sałaty, możemy dowolnie miksować sałaty o różnobarwnych liściach, rukolę, uzyskamy nie tylko smaczne, ale też ładne donice,
 • fasolkę, nawet tyczną fasolę szparagową,
 • buraczki liściowe,
 • jarmuż,
 • szpinak,
 • seler,
 • cebula,
 • cukinia i dynia, tylko uwzględnimy dla nich nieco więcej miejsca,
 • groszek,
 • ogórki, które mogą rosnąć przy podporach, wspinając się na kratownicę, pergolę,
 • papryczki,
 • rzodkiewkę,


Warzywa na balkonie możemy uprawiać praktycznie na każdym stanowisku - zarówno dla wystawy wschodniej, jak i zachodniej, znajdziemy odpowiednie gatunki warzyw. Warzywa i rośliny jadalne, tolerujące zacienienie:


 • kolendra,
 • szałwia,
 • roszponka,
 • seler naciowy,
 • pietruszka naciowa,
 • czosnek niedźwiedzi,
 • koperek,
 • sałata,
 • rukola,
 • jarmuż,
 • szpinak,
 • mięta,
 • lubczyk.


W cieniu możemy uprawiać też owocujące krzewy i krzewinki jak:


 • poziomki,
 • jagody.

 


Na balkonie możemy uprawiać wiele smacznych gatunków roślin, niektóre nawet dobrze znoszą mniejszą ilość słońca.

Warzywa na balkonie - jakie donice?


Warzywa na balkonie musimy uprawiać w pojemnikach, dlatego bardzo ważne jest, jaki rodzaj pojemnika wybierzemy. O tym, jakie donice ogrodowe sprawdzą się najlepiej decyduje kilka kryteriów:

 

 • gatunek uprawianych warzyw - pokrój warzyw, przewieszający się lub wniesiony, ich wielkość, wysokość, rodzaj systemu korzeniowego, te cechy morfologiczne warzyw musimy uwzględnić szukając donicy. 

 

 • miejsce, jakim dysponujemy - wielkość przestrzeni jaką dysponujemy, wpłynie na to czy możemy pozwolić sobie na dowolne donice, czy lepiej zamówić coś pod wymiar, albo zdecydować się na donice w formie piramidy, które stwarzają możliwość uprawy kilku gatunków warzyw na ograniczonej przestrzeni.


 • styl balkonu - donice powinny być również dekoracyjne, dlatego ich styl musimy dopasować do stylu balkonu, inne wybierzemy dla balkonu nowoczesnego, a inne dla przestrzeni w stylu klasycznym. 

 

Powinniśmy wybierać donice, które zapewnią nam wygodę użytkowania.


Jakie donice mamy do wyboru?

Donice balkonowe możemy zróżnicować ze względu na wykorzystane do wykonania tworzywo - wyróżniamy donice drewniane, z tworzywa sztucznego i betonowe. 

 

Donice betonowe pasują do nowoczesnych balkonów.

 

Donice betonoweDonice betonowe to idealna propozycja do nowoczesnych przestrzeni balkonowych. Beton to tworzywo zarezerwowane dla tego stylu. Warzywa będą zdrowo rosnąć w  donicach z betonu, pod warunkiem, że odpowiednio dobierzemy rozmiar do gatunku rośliny - jeżeli donica będzie za duża lub za głęboka, warzywa skupią się na tworzeniu korzeni, zamiast części nadziemnej. Donice betonowe są unikatowe, najczęściej wykonane ręcznie, stanowią małe dzieła sztuki. Ogromna odporność na czynniki atmosferyczne, a także brak wymagań pielęgnacyjnych, czynią z nich naszych faworytów.


Donice z tworzywa sztucznego są dostępne w wielu wariantach.Donice z tworzywa sztucznego


Donice z tworzywa sztucznego są bardzo odporne na oddziaływanie czynników zewnętrznych. Nie mają też wymagań pielęgnacyjnych, a wszelkie zabiegi czyszczące wykonamy za pomocą wody z płynem do naczyń. 


Donice z tworzywa sztucznego są dostępne w wielu wariantach - różnią się kształtem, kolorem, wielkością. Możemy wybierać ze skrzynek balkonowych, doniczek, i większych donic. Ich powierzchnia może imitować drewno lub beton, dlatego łatwo dopasujemy je do każdego balkonu. 


Donice z tworzywa sztucznego mają jeszcze jedno udogodnienie - możemy zakupić je wyposażone w system nawadniania, dzięki czemu nasze warzywka będą zdrowo rosły, bez problemów z przesłuchaniem. To prawdziwa gratka dla zapominalskich lub zapracowanych miłośników świeżej zieleniny.
Możemy zdecydować się na donice z systemem nawadniania, które podlewamy raz na dłuższy czas.


Donice drewniane 


Donice drewniane są najpopularniejsze, a swoją sławę zawdzięczają licznym zaletom. Przede wszystkim donice z drewna są dostępne w wielu wariantach, a dla najbardziej wymagających istnieje możliwość zamówienia ich na wymiar. Dodatkowo, najczęściej jest to rozwiązanie najbardziej ekonomiczne. Za wyborem donic drewnianych przemawiają również względy ekologiczne - donice są przyjazne dla środowiska. 


Pamiętajmy, że kupując drewniane donice do uprawy warzyw, musimy wybrać model impregnowany, lub zaimpregnowany tylko bezpiecznymi farbami, które nie przenikają w grunt. Omawiając donice z drewna, nie możemy nie wspomnieć o ich walorach dekoracyjnych -  donice drewniane są niepowtarzalne, kolor donic, rysunek słojów, to piękno, które doceniamy i kochamy.

Niestety, donice drewniane są wrażliwe na czynniki atmosferyczne, więc po kilku latach, w zależności od gatunku drewna, mogą wymagać wymiany.


Donice drewniane są najpopularniejsze, ale mają jedną zasadniczą wadę - są krótkowieczne.

Warzywa na balkonie - jak sadzić?


Warzywa uprawiane na balkonie to frajda, ale aby nie sprawiały nam kłopotów, musimy je odpowiednio posadzić. O czym musimy pamiętać?


Niektóre warzywa możemy uprawiać, wysiewając z nasion, inne - z rozsady. Gatunki takie jak groszek, sałata możemy wysiewać wprost do doniczek, inne np. zioła i ogródki, warto najpierw uprawiać  na rozsadniku, a dopiero kiedy siewki podrosną, przesadzić do większych doniczek. Dlaczego? Szczególne rośliny są wrażliwe na niższe temperatury, wolno kiełkują, wymagają więcej uwagi - może nam to przeszkadzać na balkonie, dlatego lepiej na początek uprawiać je na rozsadzie. 


Uprawiając warzywa na balkonie, warto najpierw przygotować swoją rozsadę.

Dla naszych warzywa najważniejsze będzie podłoże jakie im zapewnimy. Pamiętajmy, aby wybierać glebę żyzną, najlepiej przepuszczalną. W sklepach ogrodniczych możemy kupić mieszanki, o cechach, które są w stanie zaspokoić najbardziej wygórowane wymagania - podłoże dla ziół, dla rozsad, dla roślin kwasolubnych jak np. borówki. Jeżeli zależy nam na aspekcie ekologicznym, zorientujemy się czy podłoże nie zostało wzbogacone w nawozy sztuczne. 

 

Ważne jest też podłoże - które powinno być bardzo żyzne.

Możemy też samodzielnie wykonać mieszankę dla warzyw, łącząc podłoże uniwersalne z ziemią kompostową lub kompostem, torfem i piaskiem. Możemy również dodać do mieszanki naturalny, granulowany obornik. 


Aby rośliny zdrowo rosły, donice powinny mieć otwory odpływowe, ułatwiające wypływ nadmiaru wody. Warto wyposażyć je również w drenaż z keramzytu - na dno donicy wsypujemy warstwę o grubości dopasowanej do wysokości donicy - może mieć od 2 do 10 cm. Keramzyt poprawia warunki wodno - powietrzne w donicy, a także odprowadza nadmiar wody poza obręb korzeni. 

 


Warzywa na balkonie - pielęgnacja


Uprawa warzyw na balkonie będzie owocna, jeżeli zaspokoimy ich podstawowe wymagania. Przede wszystkim starajmy się regularnie podlewać nasze warzywa. Do wody, raz w tygodniu, lub raz na 2 tygodnie możemy dodać naturalny nawóz, w formie humusu lub innego bionawozu.

 

Warzywa w donicy musimy regularnie podlewać.

 Warto obserwować uważnie nasze uprawy i reagować w momencie pojawienia się szkodników, czy chorób. Decydując się na prowadzenie własnej uprawy, z pewnością mamy na sercu ekologiczne aspekty. Polecamy stosowanie naturalnych, ekologicznych metod w walce z chorobami i szkodnikami jak np. opryski z naparu z pokrzywy, napar z czosnku itp.

Wpis powstał we współpracy z Ogrodolandia.pl

Justyna Sulisz

Prowadzę Chlorofilowy Dziennik od 2013 roku, a przez sześć lat mieszkałam w Chinach obserwując tamtejsze rośliny. Prywatnie jestem absolwentką Architektury Krajobrazu. Jednak to co najbardziej kocham to uprawa roślin tropikalnych! A już najlepsze rośliny to te, które można zjeść �� Na drugim miejscu znajduje się czytanie książek, fotografowanie roślin (oczywiście amatorsko) oraz podróżowanie.

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza

Wesprzyj moją pracę 👇

Od 10 lat tworzę całkowicie darmowe materiały dla ludzi takich jak ja - zainteresowanych dziwnymi roślinami użytkowymi i jadalnymi. Strona ta powstaje tylko dzięki pracy jednej osoby, sama piszę, fotografuję 📷, robię research, dbam o social media i grafikę. Postaw mi kawę na buycoffee.to