Dzień dobry!
Od jakiegoś czasu przyglądam się tematowi różnych gatunków prinsepii - mało znanych krzewów z Azji o jadalnych owocach przypominających nieco wisienki. Dziś mam dla Was temat typowo kwiatowy, ponieważ udało mi się złapać prinsepię pożyteczną (Prinsepia utilis) podczas kwitnienia!
Zapraszam!
Systematyka
Zacznijmy klasycznie od tego z czym w ogóle mamy do czynienia, ponieważ jest to naprawdę mało znana roślina owocowa. Prinsepia użyteczna (Prinsepia utilis) należy do rodziny różowatych (Rosaceae), a do samego rodzaju zaliczamy oficjalnie cztery gatunki prinsepii:
- Prinsepia mandżurska (Prinsepia sinensis)
- Prinsepia jednokwiatowa (Prinsepia uniflora), nazywana prinsepią wiśniową;
- Prinsepia użytkowa (Prinsepia utilis)
- Prinsepia scandens - najmniej znany gatunek pochodzący z Tajwanu;
Trzy pierwsze gatunki mają jadalne owoce i można je spotkać z rzadka w ogrodach botanicznych i kolekcjach, choć zdecydowanie najpopularniejsze w uprawie są p. mandźurska i p. jednokwiatowa. Ciekawostką jest to, iż rodzaj ten jest dość blisko spokrewniony ze śliwokrzewem amerykańskim (Oemleria cerasiformis).
Prinsepia użyteczna
Nasza dzisiejsza roślina-bohater to krzew osiągający do 5 metrów wysokości, choć zazwyczaj jest niższy - od 1 do 3 metrów wysokości. Liście pojedyncze, podłużne lub podłużno-lancetowate, dość podobne do liści p. jednokwiatowej. W kątach liści wyrastają kolce.
Gatunek ten pochodzi z Azji, jednak w przeciwieństwie swoich krewniaczek, rośnie w okolicach Himalajów - głównie w północnym Pakistanie i południowo-zachodnich Chinach - stąd też możecie znaleźć tę prinsepię pod angielską nazwą Himalayan cherry czy Himalayan wild cherry.
Jadalne owoce pojawiają się na przełomie sierpnia i września, mają brązowawą lub fioletową barwę, i około 8 mm średnicy. Owoce jadane są na surowo, zbierane głównie z dzikich osobników, z nasion wytwarzany jest też olej. Owoce używane są też w Chińskiej medycynie naturalnej - TCM.
Kwiaty i zapylanie
Kwiaty prinsepi użytecznej pojawiają się w kwietniu i maju, wyrastają w kątach liści. Młode pąki kwiatowe są zielonkawe i lekko omszone, rozwinięte kwiaty zwracają na siebie uwagę i mają zdecydowanie wartość ozdobną. Ponoć mają też przyjemny zapach.
Są one dość drobne - około jednego centymetra średnicy, o pięciu białych płatkach. Dno kwiatowe ma kształt kielicha, na zewnątrz brązowe owłosione. Działki kielicha półkoliste do szeroko jajowatych. Pręciki znajdują się w 2 lub 3 okółkach. Zalążnia naga, słupek krótki.
Znacie prinsepię pożyteczną? A może uprawiacie u siebie albo macie takie plany?
Dajcie znać w komentarzu!
https://powo.science.kew.org/taxon/729396-1