#reklama

Topinambur jednak nie zjedzony

Bałam się, że przez zimę bulwy mojego słonecznika bulwiastego (Helianthus tuberosus) zje jakaś nornica czy inny gryzoń, ale na szczęście wypuścił już listki:)Kilka informacji na temat topinambura:

- Jest to gatunek pochodzący z Ameryki Północnej, dość inwazyjny, dlatego można spotkać go u nas w kraju na nieużytkach. Bywa sadzony w lesie jako pożywienie dla zwierząt (żeby nie zjadały małych drzewek). Jest dość wysoki i bardzo się rozrasta, dlatego trzeba uważać gdzie się go wsadza w ogrodzie.
- Łatwy do wyhodowania. Praktycznie nie potrzebuje uwagi; i jak widać nawet gryzonie mu nie straszne!
- Bulwy są cenionym warzywem, mogą zastąpić ziemniaki w potrawach. Ponoć mają lekko orzechowy posmak (co mam zamiar sprawdzić).
- Oprócz tego może stanowić ozdobę ogrodu, ponieważ posiada ładne, żółte kwiaty. Może coś zasłaniać lub tworzyć wnętrza w ogrodzie, wszystko zależy od pomysłu.
- Jedna roślina jest w stanie wytworzyć kilka bulw różnej wielkości. Zwykle nie są duże - od 3 do 10 cm. Są odmiany o żółtych i czerwonych bulwach. Gdzieś przeczytałam, że czerwone nadają się bardziej na paszę dla zwierząt, ale nie mam niestety żadnego zwierza, który byłby w stanie zjeść topinambura więc muszę się poświęcić:)

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza

Wesprzyj moją pracę 👇

Od 10 lat tworzę całkowicie darmowe materiały dla ludzi takich jak ja - zainteresowanych dziwnymi roślinami użytkowymi i jadalnymi. Strona ta powstaje tylko dzięki pracy jednej osoby, sama piszę, fotografuję 📷, robię research, dbam o social media i grafikę. Postaw mi kawę na buycoffee.to