#reklama

Nietypowe korzonki u kaktusa:)

Dzień dobry!

Pogoda wakacyjna sprzyja moim kaktusom, szczególnie moim żółtym dragonfruitom (Hylocereus megalanthus), które pomijając wypuszczanie wielu pędów, pogrubiły też co poniektóre z nich. Gdy się im przyjrzałam, zauważyłam ciekawie wyrastające korzonki z pędów. Oczywiście nie mogłam się powstrzymać przed wrzuceniem tej ciekawostki na bloga, mimo że w planach miałam na ten miesiąc inne rośliny:)


Korzenie na zdjęciu wyrastające prosto ze środka łodyżki to korzenie powietrzne, takie jak spotykamy na przykład u bardziej znanej monstery, czy u wanilii. Są to właściwie korzenie pomocnicze dla tych właściwych - mogą pobierać z powietrza wilgoć, a w razie złamania roślina szybciej przystosuje się i ukorzeni, zamiast zaschnąć. Zapewne w przypadku tego kaktusa pomaga także zahaczyć się o coś i piąć w górę w naturze. 

Wspaniały wynalazek tropikalnych pnączy!

Przyznam szczerze, że nie spodziewałam się, że korzenie te rosną w ogóle u pitaji, a już szczególnie w tak nietypowy sposób. Ogólnie części kaktusa, które miały styczność z ziemią w sąsiednich doniczek bardzo łatwo się ukorzeniały, ale korzenie pojawiały się w innym miejscu - przy igłach.


Justyna Sulisz

Prowadzę Chlorofilowy Dziennik od 2013 roku, a przez sześć lat mieszkałam w Chinach obserwując tamtejsze rośliny. Prywatnie jestem absolwentką Architektury Krajobrazu. Jednak to co najbardziej kocham to uprawa roślin tropikalnych! A już najlepsze rośliny to te, które można zjeść �� Na drugim miejscu znajduje się czytanie książek, fotografowanie roślin (oczywiście amatorsko) oraz podróżowanie.

2 Komentarze

  1. Mam pytanie . Wyrosła mi śliczna pitaja. Z nasionka. Ma już z jakiś rok może więcej. Czy mogę przesadzić? Nie wiem jakie ma korzenie. Trochę się boję ją ruszyć.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślę, że roczna roślinka powinna sobie dać radę, wystarczy zrobić to delikatnie i uważać na kolczastą część ;)

      Usuń
Nowsza Starsza

Wesprzyj moją pracę 👇

Od 10 lat tworzę całkowicie darmowe materiały dla ludzi takich jak ja - zainteresowanych dziwnymi roślinami użytkowymi i jadalnymi. Strona ta powstaje tylko dzięki pracy jednej osoby, sama piszę, fotografuję 📷, robię research, dbam o social media i grafikę. Postaw mi kawę na buycoffee.to