#reklama

Drzewo mydlane w Chinach!

Dzień dobry!

Pamiętacie moją walkę z siewem drzewka mydlanego (Sapindus mukorossi), których nasiona znalazłam w paczce z orzechami piorącymi? Otóż dane mi było zobaczyć tą roślinę w jej niemal naturalnym środowisku, czyli Chinach;)


Szczerze powiedziawszy nie spodziewałam się natrafić w Chinach na drzewo mydlane. Z początku nieufnie przyglądałam się owocom i liściom, które zgadzały się mniej więcej z tym co oglądałam podczas przeglądania źródeł do postów. Po jakimś czasie natrafiłam na tabliczkę z nazwą łacińską - i nastąpiło objawienie. Z czystym sercem mogę powiedzieć, że w gąszczu nieznanych roślin to jak spotkać starego znajomego!;)


Drzewo mydlane napotkałam we wschodniej części Chin, w rejonie Shanghai'u i Guanzhou. W mojej prowincji - Hunan, jeszcze się na nie nie natknęłam, choć ze względu na klimat, to właśnie tutaj bardziej bym się spodziewała najbardziej (edit: rosną!). Zimą temperatura nie spada poniżej zera, więc wydaje się być bardziej przychylna dla drzewka mydlanego.

Co do zastosowania w krajobrazie, bo mnie jako architekta krajobrazu chyba to powinno interesować, to zauważyłam, że stosowane są raczej przy większych terenach zieleni. Nie stosowane jest przy drodze, jak ma to miejsce z najpopularniejszym drzewem tutaj, czyli kamforowcem (Cinnamomum camfora).

Rosną raczej przy ścieżkach pieszych, w głąb parku czy ogrodu. Co ciekawe, często rosną przy wodzie, może nie jakoś szczególnie blisko, ale zwykle w pobliżu znajduje się rzeczka czy jezioro (pomijając już umiłowanie Chińczyków podchodzące pod fanatyzm do wody w ogrodzie (:  ).


Sapindus mukorossi jest też dużym drzewem, stąd zapewne zastosowanie. Bardzo ciężko było zrobić sensowne zdjęcia, szczególnie gałęzi z owocami, ponieważ były zbyt wysoko by je dosięgnąć.
Justyna Sulisz

Prowadzę Chlorofilowy Dziennik od 2013 roku, a przez sześć lat mieszkałam w Chinach obserwując tamtejsze rośliny. Prywatnie jestem absolwentką Architektury Krajobrazu. Jednak to co najbardziej kocham to uprawa roślin tropikalnych! A już najlepsze rośliny to te, które można zjeść �� Na drugim miejscu znajduje się czytanie książek, fotografowanie roślin (oczywiście amatorsko) oraz podróżowanie.

5 Komentarze

 1. Drzewa mydlanego nigdy nie widziałam na oczy ;) PS. Zazdroszczę wyprawy do Chin :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Drzewo mydlane wygląda pięknie! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Poczekam na kwiaty (jeśli Ci się jeszcze uda), bardzo mi przypomina Miodlę indyjską i ciekaw jestem różnic w kwiatach.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wygląda bardzo ładnie, no i zazdroszczę możliwości podróży do Chin. Chciałbym kiedyś zwiedzić ten kraj

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawe, jak dotąd czytałam tylko o orzechach piorących:)

  OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza

Wesprzyj moją pracę 👇

Od 10 lat tworzę całkowicie darmowe materiały dla ludzi takich jak ja - zainteresowanych dziwnymi roślinami użytkowymi i jadalnymi. Strona ta powstaje tylko dzięki pracy jednej osoby, sama piszę, fotografuję 📷, robię research, dbam o social media i grafikę. Postaw mi kawę na buycoffee.to