#reklama

Owoce drzewa rodzynkowego!

Dzień dobry! 

 

Kocham jesień! To jest ten moment kiedy natrafiam w Chinach na naprawdę dziwaczne i lokalne owoce i warzywa, niektóre z nich są słabo znane poza Chinami i niesamowicie się cieszę na takie odkrycia które mogę tutaj opisać dla Was! To właśnie jesienią trafiłam w aptece na owoc mnicha, który jest naturalnym słodzikiem, chayote czy chińskie pnącze kiełbasiane spokrewnione z akebią znaną już w Polsce.

 

Drzewo rodzynkowe, howenia słodka (Hovenia dulcis) i Hovenia acerba, jadalne owoce, ciekawe rośliny azjatyckie smak, zastosowanie, uprawa, opis, w Pl

Tak więc i tym razem, zupełnie przypadkowo (bo zazwyczaj trafiam na wszystko przypadkowo), napotkałam pewnego Chińczyka sprzedającego pod świątynią dziwne gałązki. Wydawało mi się, że już mi gdzieś te gałązki mignęły podczas przeglądania internetu i musiałam je odkupić od wujka. I tak post, który dziś czytacie kosztował mnie całe pięć juanów i naprawdę dużo szczęścia :)

 

 

Występowanie

 

Drzewo rodzynkowe, howenia słodka (Hovenia dulcis) i Hovenia acerba, jadalne owoce, ciekawe rośliny azjatyckie smak, zastosowanie, uprawa, opis, w Pl
Do tego poza Chinami występuje w Japoni oraz Korei.

 

Jak może wiecie lub nie, ale obecnie przebywam na terenie Chin, w prowincji Hunan, gdzie występuje wyłącznie południowy gatunek drzewa rodzynkowego, czyli Hovenia acerba, a wnioskuję, że pan Chińczyk raczej zbierał ją gdzieś w okolicy swojego domu lub miejsca, w którym stał i sprzedawał swoje produkty, więc skłaniałabym się do wersji, iż owoce które Wam dziś prezentuję to właśnie owoce Hovenia acerba


Mimo to wspomnę także i o Hovenia dulcis ponieważ można ją uprawiać w Polsce!

 

Drzewo rodzynkowe howenia słodka (Hovenia dulcis) acerba jadalne owoc ciekawe rośliny azjatyckie smak mapa zastosowanie uprawa opis w Pl wystepowanie
Ten gatunek z kolei występuje poza Chinami m.in. w Indiach, Nepalu czy Myanmarze.Trochę o drzewie rodzynkowym

 

Zacznijmy od tego z jakiej rośliny pochodzą dzisiejsze owoce. Miałam małe wątpliwości co do identyfikacji konkretnego gatunku, ponieważ dwa różne drzewa mają identyczne owoce i nasiona, dlatego opiszę Wam oba! :)


Mamy tutaj do wyboru popularne drzewo rodzynkowe - Hovenia dulcis (według Chińczyków północny gatunek - 北枳椇 - běi zhǐ jǔ) oraz jego południowego kuzyna - Hovenia acerba (枳椇 - zhǐ jǔ). Oba gatunki należą do rodziny szakłakowatych, do których należy również głożyna właściwa, czyli chiński daktyl, o którym dość dużo pisałam, a w Polsce można spotkać jedynie szakłak, który w zasadzie nie ma dużego znaczenia w przeciwieństwie do swoich chińskich kuzynów.

 

Drzewo rodzynkowe howenia słodka (Hovenia dulcis) acerba jadalne owoc ciekawe rośliny azjatyckie smak mapa zastosowanie uprawa opis w Pl wystepowanie
Hovenia dulcis z plantsillustrations.org
 

Hovenia dulcis - Japońskie drzewo rodzynkowe


Inaczej howenia słodka, dość znana w polskim internecie i bardzo łatwo wyszukać o niej informacje czy nawet zakupić sadzonkę online. Spokojnie wytrzymuje spadki temperatury do -15 stopni (przynajmniej według Chińczyków).

 

Drzewo, rzadziej krzew, maksymalnie osiągający 10 metrów wysokości, blaszka liściowa naga, jajowata, szeroko podłużna lub eliptyczno-jajowata, 7-17 cm długości i 4-11 cm szerokości. Brzegi liścia ząbkowane, a wierzchołek spiczasty. Howinia słodka kwitnie na przełomie maja i czerwca, kwiaty są drobne - o średnicy 6-8 mm, ale zebrane w wiechy na końcach gałązek, barwy zielonkawo-białej.


Owocem są "orzeszki" o około 2-3 nasionach wewnątrz, dojrzałe owoce są szarawo lub brązowawo-czarne, natomiast jadalne szypułki są mięsiste i słodkie w miarę dojrzewania. Nasiona drobne, czarne lub brązowe, spłaszczone.Drzewo rodzynkowe howenia słodka (Hovenia dulcis) acerba jadalne owoc ciekawe rośliny azjatyckie smak mapa zastosowanie uprawa opis w Pl wystepowanie

Hovenia acerba z plantsillustrations.org


Hovenia acerba - południowe drzewo rodzynkowe

 
 
Hovenia acerba jest zdecydowanie mniej znana i popularna w internecie, ale zdaje się, że własciwości i smak owoców jest niemal identyczny z gatunkiem opisywanym powyżej. Nawet w chińskim odpowiedniku Dendrologii Senety opisana była tylko Hovenia dulcis.

Wydaje się również, iż to drzewo rośnie większe - źródła podają od 10 do nawet 20-25 metrów wysokości.

Liście cienkie, eliptyczne, owalne lub eliptyczno-jajowate, o szpiczastym wierzchołku i ściętej lub sercowatej podstawie, długości około 8-17 cm i szerokości 6-12 cm. Czasami liść jest lekko omszony od dołu i wzdłuż unerwienia. Ząbkowanie na brzegu liścia jest raczej płytkie. 

Kwiaty pojawiają się w okolicach maja-lipca, zebrane są w wiechy, w których kwiaty rosną w parach, czasem w trójkach. Pojedynczy kwiat ma około 5-6 mm średnicy i pięć eliptycznych płatków. Owoce z kolei pojawiają się od września do listopada w zależności od pogody w danym roku, i wyglądają niemal identycznie jak owoce Howenii słodkiej.
 
 
 
Drzewo rodzynkowe howenia słodka (Hovenia dulcis) acerba jadalne owoc ciekawe rośliny azjatyckie smak mapa zastosowanie uprawa opis w Pl wystepowanie
Porównanie trzech różnych gatunków Hovenia w Chinach, źródło: http://www.efloras.org/

 

Owoce drzewa rodzynkowego

 

No dobrze, skupmy się na najważniejszym, czyli na owocach drzewa rodzynkowego - co to w ogóle jest, jak wygląda i jak to właściwie zjeść? 

 

Jak już wcześniej pisałam, owoce drzewa rodzynkowego składają się właściwie z dwóch części - suchego owocu zawierającego jedynie nasiona oraz mięsistej i szypułki. I to właśnie szypułka jest tym co nas interesuje, ponieważ to ona jest jadalna.

 

Muszę jeszcze wspomnieć, że nie wiem dlaczego, ale owoce howenii kojarzą mi się trochę z tamaryndowcami :D


Drzewo rodzynkowe howenia słodka (Hovenia dulcis) acerba jadalne owoc ciekawe rośliny azjatyckie smak mapa zastosowanie uprawa opis w Pl wystepowanie

 

 Jak smakują owoce drzewa rodzynkowego?

 

Ostrzegam jeszcze na początku nim dojdziemy do smaku, że te owoce wymagają dużo "dziubania" jak chociażby z łuskaniem słonecznika, ponieważ suche owoce trzeba oddzielać od szypułki, także jeśli nie lubicie takich czasochłonnych zajęć to to nie jest roślina dla Was. Z doświadczenia widzę, że Azjatom wcale takie rzeczy nie przeszkadzają, czy duże i twarde nasiona wewnątrz owoców, także uczulam od razu.

 

Jak sama nazwa - howenia słodka - powinna Was naprowadzić na to jakiego smaku można by się spodziewać. Kolejna nazwa - drzewo rodzynkowe, też nie jest przypadkowa. Teraz połączcie te dwa fakty i wychodzą nam słodkie rodzynki!


I rzeczywiście chyba w smaku najbardziej przypomina rodzynki, ale nie do końca - po prostu suszone i słodkie owoce. Po spróbowaniu pierwszym co się czuje to słodycz, i jeśli próbujemy za wcześnie - lekko gorzkawy posmak, który znika po dojrzeniu. Następnie po zniknięciu słodyczy czuć posmak suszonych owoców, ciężko mi określić jakich, ale ogólnie nie jest do dziwne czy negatywne odczucie, do którego już nie będę chciała wracać.


Drzewo rodzynkowe howenia słodka (Hovenia dulcis) acerba jadalne owoc ciekawe rośliny azjatyckie smak mapa zastosowanie uprawa opis w Pl wystepowanie


Zastosowanie 

 

Jeszcze jeden element tego posta, czyli co właściwie można zrobić z takimi owocami i czy warto sie zainteresować kupnem własnej sadzonki howenii?


Owoce howenii słodkiej zawierają około 30-40% cukrów oraz kwas jabłkowy, dzięki czemu jest idealnym materiałem na lokalne chińskie wino! Oczywiście, Chińczycy potrafią zrobić wino ze wszystkiego, także i z drzewa rodzynkowego :)

Oprócz wina, możemy oczywiście zrobić z niego i syrop, sok czy dżem, wszystko w zależności od wyobraźni. Gdzieś mignęła mi informacja, że po przetworzeniu może to być dobra alternatywa dla miodu - taki wegański miód!

 

W medycynie chińskiej owoce drzewa rodzynkowego mają szczególny wpływ na nerki i jest szczególnie polecana pacjentom na oczyszczenie nerek, ale i jelit! Oprócz tego łagodzi kaszel i bywa używana jako dosładzacz i wspomagacz do tradycyjnych chińskich leków na kaszel, które raczej smacznie nie są. 

 

Jest też ponoć bardzo dobra dla cukrzyków, mimo dużej zawartości cukrów, powoduje obniżenie poziomu cukru we krwi.


Jednak najpopularniejszym zastosowaniem tego cuda, na który mogliście już trafić buszując po internecie to łagodzenie kaca! Nie wiem jednak kiedy należałoby je jeść żeby złagodzić czy zapobiec, a wolę nie testować na sobie :)


Justyna Sulisz

Prowadzę Chlorofilowy Dziennik od 2013 roku, a przez sześć lat mieszkałam w Chinach obserwując tamtejsze rośliny. Prywatnie jestem absolwentką Architektury Krajobrazu. Jednak to co najbardziej kocham to uprawa roślin tropikalnych! A już najlepsze rośliny to te, które można zjeść �� Na drugim miejscu znajduje się czytanie książek, fotografowanie roślin (oczywiście amatorsko) oraz podróżowanie.

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza

Wesprzyj moją pracę 👇

Od 10 lat tworzę całkowicie darmowe materiały dla ludzi takich jak ja - zainteresowanych dziwnymi roślinami użytkowymi i jadalnymi. Strona ta powstaje tylko dzięki pracy jednej osoby, sama piszę, fotografuję 📷, robię research, dbam o social media i grafikę. Postaw mi kawę na buycoffee.to