Dzień dobry!
Dziś kolejna azjatycka ciekawostka owocowa, czyli tytułowa prinsepia mandżurska (Prinsepia sinensis), którą z powodzeniem możemy uprawiać w naszym kraju!
Zaczynajmy!
Systematyka
Zacznijmy od tego z czym w ogóle mamy do czynienia, bo wbrew nazwie azjatycka wisienka, z wiśnią botanicznie jest raczej siódmą wodą po kisielu :)
Prinsepia mandżurska (Prinsepia sinensis) to roślina należąca do rodziny różowatych (Rosaceae). Do rodzaju prinsepia należą jeszcze dwa znane gatunki - prinsepia jednokwiatowa (Prinsepia uniflora) oraz użytkowa (Prinsepia utilis), z czego oba również mają jadalne owoce, szczególnie P. utilis.
Ciekawostką jest to, iż rodzaj ten jest dość blisko spokrewniony ze śliwokrzewem amerykańskim (Oemleria cerasiformis).
 |
Porównanie dwóch gatunków prinsepii w Krakowskim ogrodzie botanicznym, po lewej nasz dzisiejszy bohater |
Podsumowując, w tym rodzaju mamy cztery gatunki:
- Prinsepia mandżurska (Prinsepia sinensis)
- Prinsepia jednokwiatowa (Prinsepia uniflora), nazywana prinsepią wiśniową;
- Prinsepia użyteczna (Prinsepia utilis)
- Prinsepia scandens - najmniej znany gatunek pochodzący z Tajwanu;
Z czego trzy mają jadalne owoce, a dwa z nich można w ogóle spotkać w naszym kraju, choć jeśli poszukacie po ogrodach botanicznych i kolekcjach, jest szansa, że znajdziecie jakiegoś rodzynka :)
 |
Porównanie gałązek i liści dwóch gatunków prinsepii |
Nazewnictwo
Nazwa rodzaju pochodzi od nazwiska Jamesa Prinsepa, który był brytyjskim orientalistą w Indiach, gdzie występuje jedna z prinsepii - prinsepia użyteczna.
Zagadką jest jednak to, że drugi człon nazwy łacińskiej, czyli sinensis (tłum. chińska) został przetłumaczony jako mandżurska, choć obie nazwy są w zasadzie poprawne. Gatunek ten rzeczywiście wystęuje naturalnie w Chinach, a dokładnie Mandżurii.
Jeszcze wspomnę, że roślina ta po chiński nazywa się - 东北扁核木 dong bei bian he mu.
 |
Rycina przedstawiająca P. sinensis z 1886 roku, źródło: plantillustrations.org |
Historia
Gatunek ten został odkryty stosunkowo niedawno, bo w 1886 roku za sprawą brytyjskiego botanika o imieniu Daniel Olivier, który to nazwał prinsepię mandżurską Plagiospermum sinensis. Piewsze nasiona przywieziono w 1909 roku z Mandżurii do Kew Gardens i Ogrodu Botanicznego w Sankt Petersburgu, gdzie rozpoczęto uprawy.
Dopiero w 1932 roku, rosyjski badacz flory Dalekiego Wschodu, Vladimir Leontyevich Komarov, zaliczył tę roślinę do rodzaju Prinsepia i nadał gatunkowi nazwę zgodną z miejscem jego wzrostu - chińską.
 |
Mapa naturalnego występowania 3 najważniejszych gatunków prinsepii w Chinach |
Pochodzenie
Jak sama nazwa - prinsepia mandżurska - wskazuje roślina ta naturalnie występuje na terenie historycznej krainy Mandżuria. Do jej obszarów należą chińskie prowincje Heilongjiang, Jilin, Liaoning, i fragment Mongolii Wewnętrznej, a także rosyjska prowincja Kraj Nadmorski i fragment Korei Północnej.
W naturze rośnie w mieszanych lasach, na zacienionych zboczach gór lub na otwartych przestrzeniach na zboczach i wzdłuż brzegów rzek. Często rośnie w nasłonecznionych miejscach, takich jak skraje lasów, brzegi rzek i skały. Niestety roślina ta jest na tyle rzadka, że wpisana jest na IUCN Red List of Threatened Species jako bliska wyginięcia.
Opis
Prinsepia mandżurska (Prinsepia sinensis) to liściasty krzew osiągający 2-3 metry wysokości. Mocno rozgałęziony i gęsty, gałęzie szarozielone lub fioletowobrązowe, nagie, starsze łuszczące się w płatach. Gałązki wyposażone są w ciernie o długości 6-10 mm.
Liście naprzemianległe, blaszka liściowa jajowato-lancetowata lub lancetowata o 3-6,5 cm długości, 6-20 mm szerokości, o ostrym wierzchołku, brzeg liścia gładki lub łagodnie ząbkowany.
 |
Świeżo przekwitnięte kwiaty prinsepii mandżurskiej |
Kwitnie od kwietnia do czerwca. Kwiaty pojawiają się w kątach liści po 1-4 sztuki w kwiatostanie. Same kwiaty osiągają 1,5 cm średnicy, o pięciu białych płatkach. Działki kielicha trójkątno-jajowate, krótkie, nagie na zewnątrz, brzeg orzęsiony. Pręcików około 10, w dwóch okółkach.
Krzew owocuje na przełomie sierpnia i września. Owocem prinsepii mandźurskiej jest niewielki pestkowiec o czerwonej lub purpurowo-czerwonej barwie. Ma kształt owalny lub lekko podłużny, o średnicy 1-1,5 cm średnicy.
Uprawa
Prinsepię mandżurską możemy spokojnie posadzić w gruncie - w naszym polskim klimacie roślina powinna spokojnie dać sobie radę. Ma naprawdę wysoką odporność na zimę (zimą temperatury w Mandżurii spadają nawet do -30℃ ); w najzimniejsze zimy końcówki pędów jednorocznych mogą przemarzać.
Krzew kwitnie od piątego roku od wysiwu, a owocuje od siódmego roku życia. Sadzimy najlepiej wiosną w kwietniu - maju. Podobnie jak wiele owoców pestkowych, rośliny te są samopylne. Aby uzyskać stabilne zbiory, należy posadzić w ogrodzie co najmniej dwie (a idealnie 4-5) rośliny.
Preferuje gleby świeże, żyzne, lekkie i przepuszczalne. Toleruje cień i lekką suszę. Kwitnie obficiej w miejscach nasłonecznionych więc jeśli celujemy w jak największą ilość owoców najlepiej zapewnić jej stanowisko słoneczne lub półsłoneczne.
Okresowo krzew przerzedzamy, usuwając stare pędy. Dobrze znosi przycinanie i przesadzanie.
Rozmnażanie prinsepii
Rozmnażanie odbywa się przez wysiew świeżo zebranych jesienią nasion, a wiosną przez 4 miesiące poddaje się je stratyfikacji. Jest to najpopularniejsza metoda uzyskiwania nowych roślin w rejonach jej uprawy.
Można rozmnażać prinsepię przez sadzonki zielone i odkłady.
Według rosyjskich źródeł wskaźnik kiełkowania nasion wynosi 93,3% a 56% sadzonek ukorzenia się bez ukorzeniacza. Chyba całkiem dobry wynik!
 |
Owoce zebrane spod krzewu i moja dłoń dla skali :) |
Zastosowanie
Może być wykorzystywana jako roślina owocowa (czyli to co mnie interesuje najbardziej) i ozdobna. Cenione są za długie, wygięte pędy, które nadają krzewowi elegancji, za złocisty jesienny kolor liści oraz za jaskrawoczerwone owoce.
Wygląda pięknie posadzona pojedynczo lub w grupach, zwłaszcza w okresie dojrzewania owoców, które pięknie kontrastują z zielonymi liśćmi. Ponoć świetnie prezentuje się w żywopłotach. W Rosji stosowany do zabezpieczania skarp.
Znacie ten krzew owocowy? A może uprawiacie go u siebie i macie swoje wrażenia?
Zapraszam poniżej do zostawiania komentarzy!
Źródła i ciekawe linki:
http://www.efloras.org/florataxon.aspx?flora_id=3&taxon_id=200011152
https://wojtekwogrodzie.wordpress.com/prinsepia-mandzurska/
http://flower.onego.ru/kustar/prinsepi.html